יוצאים לבלות: מוזאונים נגישים ברחבי הארץ

2/03/2017
 
 

עייפתם מטיולי הפריחה, נוף, תצפיות וטבע? הפעם הכנו המלצות למספר ביקורים נגישים במוזיאונים הפתוחים גם בשבת... תהנו! 

 

הכין וצילם: לגון אהרון

 


אזור הדרום

 

מוזאון הנגב לאמנות ומוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח

 

איפה: העצמאות 60 באר שבע

אזור: הדרום,

WAZE: מוזיאון הנגב לאמנות

הכניסה בתשלום (ניתן לרכוש כרטיס משולב לשני המוזיאונים)

עונה מומלצת: כל השנה

משך הסיור: כשעתיים עד שלוש שעות

 

 

מוזאון הנגב לאמנות

 

פרטים באתר: http://www.negev-museum.org.il/

תמונה: מוזאון הנגב לאמנות

 

שוכן בעיר העתיקה, במבנה ששימש את המושל הטורקי בזמן השלטון העותמאני בארץ.המבנה הוקם בשנת 1906 לצד המסגד הגדול ומבני ממשל נוספים.

עם קום המדינה קבעה בו העירייה את משכנה ועם פינויו הפך המבנה למוזאון הנגב לאמנות והוא מוגדר כמבנה לשימור.

במוזאון שלוש גלריות עם תצוגות מחלפות וחצר רחבת ידיים. מבקרי המוזאון יכולים להנות מתערוכות מתחלפות ממופעים בחצר המוזיאון בימי הקיץ.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון

התאמות נגישות:

חניות נכים (חניית נכים לרכב גבוה מול המוזיאון), דרך נגישה מהחניה לכניסה נגישה ואל הקופה, קופה בגובה 74 ס"מ נגישה למבקר בכסא גלגלים, אין לולאת השראה לכבדי שמיעה בקופה. דרך נגישה מהקופה אל אולמות התצוגה, אולמות תצוגה נרחבים עם מעברים נרחבים. מעלית בין הקומות, מדרגות עם מאחזי יד, קיימת אפליקציה המאפשרת שמיעה מהטלפון, לכבדי שמיעה מסופקות אזניות בקופה.

שירותי נכים בקומת כניסה יש מאחז מתקפל ואין מאחז קבוע, יש מקום לכסא גלגלים לצד האסלה. דלת המעבר אל מדור השירותים בת שתי כנפיים. כנף אחת פתוחה תמידית והמעבר 45 ס"מ. יש לבקש פתיחת כנף דלת נוספת למעבר בכסא גלגלים.

 

מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח


פרטים באתר: http://www.ine-museum.org.il/

 

תמונה: המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח

 

שוכן במבנה המסגד הגדול בבאר שבע במבנה לשימור. התפיסה המנחה את צוות המוזאון היא שמבנה המסגד העתומני הוא המוצג הראשון והחשוב ביותר במוזאון החדש.

המוזאון מציג מגוון יצירות היסטוריות ומודרניות של תרבות האסלאם החומרית. המוזאון שואף להביא לידיעת הציבור ולעורר מודעותו ערכן של המסורות האומנותיות והתרבותיות של אזור המזרח התיכון בכלל והאסלאם בפרט בקרב תושבי הנגב והארץ כולה.

בחצר הסגורה במוזאון מוצגים ממצאים ארכיאולוגיים מהתקופות המוסלמיות בארץ ישראל.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון

 

התאמות נגישות:

חניות נכים (חניית נכים לרכב גבוה מול מוזיאון הנגב לאמנות), דרך נגישה מהחניה לכניסה נגישה ואל הקופה במוזאון הנגב לאמנות, קופה במוזיאון הנגב אמנות בגובה 74 ס"מ נגישה למבקר בכסא גלגלים, אין לולאת השראה לכבדי שמיעה בקופה. דרך נגישה חיצונית מהקופה אל מבנה מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח. בדרך רמפה בשיפוע מתון עם מאחזי יד. בכניסה הראשית סף בגובה 10 ס"מ, כניסה משנית נגישה עם רמפה מתונה בחזית ורמפה מתונה פנימית. אולם תצוגה נרחב עם מעברים נרחבים.

שירותי נכים עם מאחזי יד תקניים וממקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 12.3.15

 

 

צריף בן גוריון בקיבוץ שדה בוקר

 

איפה: בכביש מספר 40 (באר שבע-מצפה רמון) ליד קבוץ שדה בוקר בהתאם לשילוט לצריף בן גוריון

אזור: הדרום

WAZE: צריף בן גוריון

הכניסה: בתשלום פרטים באתר: http://www.shimur.org/ben-gurion/

עונה מומלצת: כל השנה

משך הסיור: שעה - שעתיים

 

תמונה: מתחם צריף בן גוריון

 

בשנת 1953 התפטר דוד בן גוריון מראשות הממשלה ופרש לחייו בקיבוץ שדה בוקר שבנגב, בצריף שנבנה עבורו על מנת לשמש דוגמא אישית ליישוב ולהפרחת הנגב.

צריף בן גוריון: נשמר כפי שהיה בעת מגוריהם של פולה ודוד בן גוריון.

בנוסף לצריף נבקר בשלושה חדרי תצוגה אינטרקטיביים.חדישים ומרתקים המציגים בדרכים שונות את משנתו ואת דמותו של דוד בן גוריון:

בית הגבס – מבנה מקורי, הבית הראשון שנבנה בקיבוץ. התצוגה בחדר זה עוסקת בבן גוריון וקיבוץ שדה בוקר ובחזון הנגב.

משנתו של בן גוריון במבחן הזמןשולחנות פעילות ממוחשבים העוסקים בנושאים: נגב, צה"ל ותפקידו של הנוער. בנוסף מוצגות קריקטורות ומוצגים שונים הקשורים בנושאים אלה. על הקיר הרחוק מוצגים מכתבים נהדרים של בני נוער לבן גוריון.

סרט על גבי מסך ענק על מנהיגותו של בן גוריון - הסרט מובא כרצף של אירועים הקשורים למנהיגותו של בן גוריון. הסרט מציג את פניו השונים של בן גוריון המנהיג.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון

 

התאמות נגישות:

חניות נכים, דרך נגישה בגן המוביל אל המבנים ובין המבנים, קופה ללא לולאת השראה לכבדי שמיעה, ספסלים (ללא מאחזי יד) פזורים בדרך. במיצגים כתוביות באותיות גדולות ללקויי ראייה. שירותי נכים עם מאחזי יד ומקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 12.3.15

 

 

ירושלים

 

 

מוזיאון ידידי ישראל

איפה: יוסף ריבלין 20, נחלת שבעה, ירושלים

אזור: ירושלים

WAZE: מוזיאון ידידי ישראל

הכניסה: בתשלום, הסיור רק בליווי מדריך, יש להזמין מקום לסיור מראש באמצעות האתר או במייל או בטלפון

פרטים באתר: http://www.fozmuseum.com/he

עונה מומלצת: כל השנה

משך הסיור: שעה

 

תמונה: מוזיאון ידידי ישראל

 

המוזיאון מציע סיור אינטראקטיבי חוויתי בעקבות ידידי ישראל לדורותיהם. חווית הסיור משלבת את כל החושים דרך מיצגים ייחודיים בתלת מימד, מסכי מגע, אמצעי תאורה יוצאי דופן.

בכל חצי שעה נערך סיור חדש.

מתאים למשפחות ולמבקרים בכל הגילאים (המלצה מגיל 7 ומעלה).

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון

 

התאמות נגישות:

חניית נכים בכיכר החתולות, דרך נגישה מכיכר החתולות למוזיאון,קופה בגובה 107 ס"מ יש לולאת השראה לכבדי שמיעה, מעלית בין קומות, מערכות שמע כבדי שמיעה כולל פונקציית T למכשירי שמיעה, מסלול נגיש בכל המוזיאון.

שירותי נכים עם מאחזי יד ומקום לכסא גלגלים לצד האסלה

 

מועד עדכון: 24.3.16

 

 

המוזיאון לאמנות האיסלם

 

איפה: הפלמ"ח 2, ירושלים

WAZE: המוזיאון לאומנות האסלם

אזור: ירושלים

הכניסה: בתשלום

פרטים באתר: http://www.islamicart.co.il/

עונה מומלצת: כל השנה

משך הסיור: שעתיים עד שלוש שעות, בהתאם לרמת הענין.

 

תמונה: המוזיאון לאמנות האיסלם

 

המוזיאון לאמנות האסלאם, נחנך ב-1974 בירושלים, במטרה להציג את אמנות האסלאם בתפארתה. המוזיאון שם לו כיעד לעסוק בפעילות איסוף, שימור והצגה של פרטי אמנות וארכיאולוגיה המייצגים את אמנות האסלאם על פני כל התקופות, הכיבושים וחילופי השלטון שהתחוללו בהיסטוריה המוסלמית, החל מהמאה השביעית ועד המאה ה-19.

המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים קנה לו שם כמשכן לאחד האוספים החשובים מסוגו בעולם, והוא היחידי מסוגו בארץ. אוספי הקבע המוצגים בו מעניקים פריסה רחבה ומבט עומק לאוצרות האמנות מן המרחב המוסלמי שהשתרע ממצרים, סוריה, עיראק, איראן, תורכיה, הודו, אפגניסטן וספרד. אוצרות אלה ובהם דפי קוראן עתיקים, חפצים שימושיים, כלי חרס, מתכת וזכוכית, תכשיטים שטיחים ועוד, משקפים את עושר הצורות והסגנונות האופייניים לאמנות האסלאם.

תשע גלריות בהן אוסף מיוחד של אומנות הציוויליזציה האיסלמית.  אוסף נשק מרהיב הכולל חרבות, פגיונות, קסדות ושאר חלקי שריון מרחבי ארצות האיסלם. חפצי יומיום מקושטים ומרהיבים. תכשיטים וכלי כסף וגולת הכותרת – אוסף השעונים המפורסם שפרשת היעלמותו הסעירה את דמיונם של מיליונים ברחבי העולם.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון.

 

התאמות נגישות: חניית נכים בחנייה אחורית של המוזיאון, ניתן להתקשר לתאם הגעה מראש בטלפון 02-56661291. דרך נגישה מחניית נכים אל כניסה צידית נגישה ישירות אל תוך המוזיאון, שילוט הכוונה מתאים אל כניסה נגישה ליד הכניסה הראשית בה יש מדרגות, מעלית ומעלון מדרגות במוזיאון, גישה לכל אתרי המוזיאון.

שרותי נכים מרווחים עם מאחזי יד לא תקניים, יש מקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 24.3.16

 

 

אזור הכרמל והגליל המערבי

 

 

מוזיאוני ראלי

איפה: שדרות רוטשילד, קיסריה

אזור: הצפון, הכרמל והגליל המערבי

WAZE: מוזיאון ראלי

הכניסה: חופשי מתשלום

פרטים באתר: https://www.rallimuseums.com/

עונה מומלצת: כל השנה

משך הסיור: כשעתיים, בהתאם לרמת הענין

 

מוזיאון ראלי 1

 

תמונה: מוזיאון ראלי 1

 

המוזיאון נבנה בסגנון ארכיטקטוני ספרדי קלאסי קולוניאלי, ומשתלב יפה בנוף הפסטוראלי של קיסריה, מול הים.

יצירות האמנות הפסלים והתמונות באולמות המוזיאון רובם מדרום ומרכז אמריקה. קיים אולם מיוחד לתערוכות מתחלפות מהאוסף הפרטי באולם נוסף מוצגת תערוכה ארכיאולוגית "חלומו של הורדוס" המתארת את קיסריה לתקופותיה.

המוזיאון הוא גם מונומנט לזכר היהודים שגורשו מספרד ופורטוגל, לזכר הקהילה היהודית של סלוניקי שנכחדה כמעט כולה בשואה ולזכר הוריו של הארי רקנאטי, לאון ומתילדה רקנאטי. לאור זאת, הארי רקנאטי ביקש משני אמנים, האחד מאורוגואי והשני ממקסיקו, לצייר בנושא גירוש ספרד. שני האמנים הם אדוארדו סַרְלוס מאורוגואי וארנולד בֶּלְקִין ממקסיקו. יצירותיהם הגדולות שכותרותיהן "1492" תלויות באולם העיקרי והן ברוח ציורי הקיר של המוּרַלִיסְטִים המקסיקנים תוכנן עיקרי הארועים – אִינְקֱוִיזִיצְיָה, גירוש היהודים וגילוי אמריקה, כל אמן בסגנונו המיוחד.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון

 

התאמות נגישות:

חניות נכים, מדרגות ללא מאחזי יד אל הכניסה הראשית, רמפה בשיפוע מתון ללא מאחזי יד בדרך לכניסה נגישה. רמפה בשיפוע מתון ללא מאחזי יד לצד כניסה ראשית נגישה.

מדרגות עם מאחזי יד בין קומות. אין מעלית יש זחליל מדרגות המופעל ע"י איש צוות. קומת הכניסה הינה הקומה הנגישה היחידה במוזיאון למבקרים בכסא גלגלים ולמתקשים בהליכה .

שירותי נכים עם מאחזי יד תקניים, 65 ס"מ מקום לכסא גלגלים לצד האסלה (במוזיאון ראלי 2 מקום תקני לכסא גלגלים לצד האסלה).

 

 

מוזיאון ראלי 2

 

תמונה: מוזיאון ראלי 2

 

מוזיאון לאמנות קלאסית ואתר להנצחת תור הזהב של גדולי יהדות ספרד. בתוך המוזיאון על ארבעת קומותיו מוצגים; ציורים קלאסיים מקוריים מהמאות ה- 16 עד ה-18 העוסקים בנושאים מהתנ"ך, רבים מהציורים צוירו ע"י תלמידי אומנים גדולים של התקופה אך מאחר ולא מקובל היה בהכרח לתלמיד לחתום את שמו על גבי הציור, בחלק מהתמונות לא ידוע שמו המקורי של הצייר. אם זאת פרטים אחרים נותנים מידע לגבי השפעת מי או באיזו אסכולה/חוג וסגנון צוירו .

בקומה התחתונה קיר המוקדש כולו לנושא גירוש ספרד. החצר הגדולה בכניסה למוזיאון בנויה בהשראת החצר המפורסמת בארמון אלהמברה הנמצא בגרנדה שבספרד. בכניסה מזרקות יפות והבולטת שבהם הינה מזרקת 12 האריות המייצגים את 12 שבטי ישראל ומפיהם זורמים מים כמו במזרקה המפורסמת בארמון אלהמברה. עוד ברחבה ניצבים פסלי שיש של הבולטים מיהודי ספרד כשלמה אבן גבירול המשורר היהודי הנודע ובידיו ספר ובו מופיע אחד משיריו הנקרא "הארמון והבוסתן" ויש אומרים שכתב אותו על 12 האריות. פסלי אישים נוספים ברחבה: יהודה הלוי, הרמב"ם וברוך שפינוזה. כמו כן מופיעים פסליהם של אנשים חשובים שמוצאם מהאנוסים כמו כריסטופר קולומבוס, נוסטרדמוס ומיגל דה סרוונטס- מידע כתוב אודות אישים אלה מופיע על גבי לוחות המוצגים ברחבה לטובת הציבור. הפסלים הוזמנו ופוסלו ע"י האומנית הספרדייה המפורסמת מריה אנחלס פוץ' במיוחד עבור המוזיאון. כדור הזהב הגדול הנמצא ברחבה מייצג את תור הזהב בספרד. בנוסף הוקם אתר ובו פסלי שיש של האישים שתרמו להקמתה של מדינת ישראל כבנימין זאב הרצל, חיים ויצמן, ארתור ג'יימס בלפור, הארי טרומן ודוד בן-גוריון.

מול הכניסה למוזיאון ניצבת אנדרטת שיש גדולה (אוביליסק) לזכר קהילות היהודים באיטליה ולזכר האיטלקים שהצילו יהודים במלחמת העולם השנייה.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון.

 

התאמות נגישות:

חניות נכים, מדרגות ללא מאחזי יד בכניסה ראשית, רמפה בשיפוע מתון ללא מאחזי יד לצד כניסה ראשית נגישה. מדרגות עם מאחזי יד בין קומות. יש מעלית בין קומות.

שירותי נכים עם מאחזי יד תקניים ומקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 8.3.16

 

 

מוזיאון ינקו-דאדא בעין הוד

 

איפה: כפר האמנים עין הוד

אזור: הצפון, הכרמל והגליל המערבי

WAZE: מוזיאון ינקו דאדא

הכניסה: בתשלום

פרטים באתר: http://www.jancodada.co.il/

עונה מומלצת: כל השנה

משך הסיור: כשעתיים, בהתאם לרמת הענין.

 

תמונה: מוזיאון ינקו-דאדא

 

מוזיאון ינקו-דאדא הוקם בכפר האמנים עין הוד בשנת 1983, על ידי קבוצת חברים של האמן מרסל ינקו, במטרה לשמר את יצירתו של מי שהיה ממייסדי תנועת דאדא הבין-לאומית ומי שהביא להקמת עין הוד בשנת 1953.

במוזיאון תצוגת הקבע המוקדשת לשבעים שנות יצירתו של מרסל ינקו, הגלריה באכסדרה המיועדת לאמנים צעירים ולפרויקטים ייחודיים, תערוכות של אמנות עכשווית, הבור – חלל שנכרה מתחת לרצפת המוזיאון ומשמש לתצוגות של אמנות וידיאו, המעבדאדא – סדנה פעילה ובה פינות עבודה ויצירה העוקבות אחר טכניקות אמנותיות שבהן יצרו ופעלו אמני דאדא כמו קולאז', אסמבלאז', רדי מייד, מיצג ועוד.
לצד תערוכת הקבע מציג המוזיאון מדי שנה כעשרים תערוכות מתחלפות של אמנות ישראלית ובין לאומית עכשווית בתחומים שונים: ציור, פיסול, רישום, אמנות וידיאו, מיצג ועוד. כל תערוכה מלווה בשיח גלריה בהנחיית מדריכות מקצועיות מצוות המוזיאון. הפעילות מתקיימת בתוך חלליו של המוזיאון, ברחבי עין הוד וכן מחוץ לכפר האמנים, ומקנה יסודות תרבותיים ואמנותיים.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון.

 

התאמות נגישות:

חניות נכים בקרבת המוזיאון, יש לפנות טלפונית אל המוזיאון או למספר הטלפון הרשום בשער הכניסה ולבקש פתיחת שער הכניסה לכפר האמנים. דרך נגישה מחניה אל כניסה ראשית נגישה. מדרגות עם מאחז יד בין קומות. יש מעלון אנכי בין קומות.

שירותי נכים, בשרותי גברים, עם מאחזי יד תקניים ומקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 8.3.16

 

 

עכו העתיקה - ממלכת האבירים וחמאם אל באשה

 

איפה: חיים וייצמן 1, עכו - העיר העתיקה

אזור: הצפון, הכרמל והגליל המערבי

WAZE: ארמונות האבירים

הכניסה: בתשלום

פרטים באתר: http://www.akko.org.il/

משך הסיור: כשעתיים-שלוש שעות, בהתאם לרמת הענין.

 

ממלכת האבירים

תמונה: ממלכת האבירים

 

בתוך מכלול האולמות, סיפור בן 4,000 שנה - באמצעות מוצגים מוזיאליים, הקרנות על הקירות של מסעי הצלב ועוד מידע רב על התקופות השונות.

רחובות, קאפלה, חנויות ושוק האמנים מהתקופה הצלבנית: נפחות, פלדה, נפחות זכוכית, קדרות, אריגה, ריקמה, רציעת עור, קליעת סלים, ייצור בשמים ושמנים ועוד.

במהלך הסיור יקבל המבקר אוזנייה לשימוש ב-10 שפות להפעלת כל התצוגות.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון.

 

התאמות נגישות:

חניות נכים, דרך נגישה מהחניה לקופה,קופה עם דלפק מונמך בגובה 90 ס"מ, אין בקופה לולאת השראה לכבדי שמיעה, לסיור מערכת שמע מותאמת לכבדי שמיעה כולל לולאת השראה , דרך נגישה אל מעלון אנכי לרחבת כניסה, מעלון משופע בין קומות, באולמות דרך רחבה ישרה מרוצפת או עץ דק.

שירותי נכים במבנה שרותים בתא גדול מאד הכולל 2 אסלות. 2 מאחזי יד מתקפלים, אין מקום לכסא גלגלים לצד האסלות (55 ס"מ בין האסלות).

 

חמאם אל באשה

תמונה: חמאם אל באשה

 

בחמאם שלושה חלקים עיקריים:

חדר ההלבשה של הקיץ - שם היו באי החמאם מתפשטים, מתעטפים במגבות מיוחדות ונועלים את כפכפי החמאם ונכנסים לחדרי הטיפולים והאדים. לאחר הרחצה והטיפולים היו שבים אליו למנוחה.

ארבעת חדרי הביניים הנמצאים בין החדר הקר לחדר החם - החדרים הפושרים ששימשו לטיפולים ופעילויות שונות כמו טיפולים קוסמטיים, ריפוי ועיסוי, הכנת יולדת לקראת לידה ומסיבות רווקים ורווקות.

החדר החם - חדר האדים, החדר העיקרי בחמאם. כולל בריכה חמה ומרחץ אדים. החדרים הקטנים שסביב הבמה המרכזית שימשו לטיפולים פרטיים בעשירים ובמיוחסים.

חווית הבלן האחרון: הצגת פרקים מהתקופה העות'מנית בדרך סיפורית המשתפת את המבקר בסיפורים שנשמעו בין קירותיו של "המוסד". החוויה בנויה מאלמנטים ויזואליים, סטטיים ודינמיים ופס קול המשלב את הווי החמאם בסיפורי עכו.

החוויה מופעלת ב-8 שפות: עברית, ערבית, אנגלית, גרמנית, צרפתית, ספרדית, איטלקית ורוסית.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון

 

התאמות נגישות:

חניות נכים, דרך נגישה מהחניה לקופה,קופה עם דלפק מונמך בגובה 80 ס"מ, אין בקופה לולאת השראה לכבדי שמיעה, יש כסא גלגלים להשאלה, לסיור מערכת שמע מותאמת לכבדי שמיעה כולל לולאת השראה , דרך נגישה מהקופה אל האולמות, בחווית הבלן האחרון יש מערכת שמע ויש מקום לכסא גלגלים.

שירותי נכים: דלת הזזה, מאחזי יד תקניים, יש מקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 23.3.16

 

 

תל - אביב

 

מוזיאון ארץ ישראל - תל אביב

 

איפה: חיים לבנון 2, תל אביב

אזור: תל אביב

WAZE: מוזיאון ארץ ישראל

הכניסה: בתשלום

פרטים באתר: www.eretzmuseum.org.il

משך הסיור: כשעתיים-שלוש שעות, בהתאם לרמת הענין.

 

תמונה: מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב

 

מוזיאון ארץ-ישראל בתל-אביב הוא מוזיאון רב-תחומי העוסק בתולדות הארץ ותרבותה באמצעות תצוגות קבע נרחבות ותערוכות מתחלפות בנושאים שונים ובהם ארכיאולוגיה, אתנוגרפיה, דואר ובולאות, פולקלור, יודאיקה, מלאכות מסורתיות, אומנויות שימושיות, היסטוריה תרבותית וזהות מקומית.

המוזיאון, אחד משלושת הגדולים ביותר בישראל, מתפרש על פני שטח של כ-200 דונם וכולל כ-15 מבנים ומתקנים שונים. מאות אלפי פריטים שמורים במוזיאון באוספיו השונים והמגוונים, ובהם אוצרות רבים נדירים ויחידים מסוגם.

בצד המבנים השונים וחללי התצוגה, נמצא בלב המוזיאון תל ארכיאולוגי קדום שגילו המוקדם ביותר הוא המאה ה-12 לפנה"ס. בשטח גן המוזיאון פזורים אתרי עתיקות נוספים, כמו גם פסיפסים, מתקני ייצור שמן, גתות קדומות, טחנת קמח ועוד.

בנוסף לשפע תצוגות הקבע והאתרים הקדומים, מציג המוזיאון כ-20 תערוכות מתחלפות בשנה ומקיים גם סימפוזיונים, הרצאות ומפגשים עם אוצרים וחוקרים בתחומים שונים. בשטח המוזיאון פועלים גם פלנטריום משוכלל, אולמות בגדלים שונים, חדרי הרצאות וסדנאות, בית קפה - מסעדה וחנות.

הערה: הנתונים הנ"ל נלקחו ברובם מאתר הבית או מדף למבקרים שבמוזיאון.

 

התאמות נגישות:

חניות נכים, דרך נגישה עם רמפה מתונה ומאחזי יד מהחניה לקופה,קופה עם דלפק מונמך בגובה 80 ס"מ, יש בקופה לולאת השראה לכבדי שמיעה, יש כסאות גלגלים להשאלה, דרך נגישה מהקופה אל חצר ומבני המוזיאון, כתוביות מוגדלות על המוצגים, במרכז רוטשילד יש מערכת שמע ומקומות לכסא גלגלים.

לרשות המתקשים בהליכה עומדת קלנועית - רכב מיוחד המסוגל להגיע לכל מקום בשטח המוזיאון, בימים ראשון-חמישי עד השעה 16:00, בתיאום עם קופת המוזיאון.

שירותי נכים - במבנה שירותים מרכזי, במרכז שאול וקובי אלכסנדר, במרכז רוטשילד, בפלנטריום : מאחזי יד תקניים, יש מקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 22.2.15

 

 

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו

 

איפה: שדרות תרס"ט 6, תל אביב

אזור: תל אביב

WAZE: ביתן הלנה רובינשטיין לאומנות מודרנית

הכניסה: בתשלום

פרטים באתר: http://www.tamuseum.org.il/he/helena-rubinstein-pavilion

משך הסיור: כשעה - שעתיים בהתאם לרמת הענין.

 

תמונה: ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו

 

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת-זמננו משמש לתערוכות מתחלפות בכל תחומי העשייה האמנותית העכשווית, מישראל ומחו"ל. הקומה העליונה מוקדשת לשתי תצוגות קבע של אמנות דקורטיבית, מאוסף דאנק ויאדז'יה גרטנר: פורצלן מייסן וכלי זכוכית של אמיל גאלה.
הביתן הוא חלק ממתחם התרבות בתל אביב, הכולל גם את תיאטרון הבימה ואת היכל התרבות ע"ש ברונפמן. הוא הוקם ב-1959 בתרומת קרן הלנה רובינשטיין והיה משכנו של מוזיאון תל אביב עד שזה עבר ב-1971 לבניינו המרכזי, בשד' שאול המלך.

 

התאמות נגישות:

חניות נכים בחניון התרבות, דרך נגישה מהחניה לכניסה נגישה (מעלית עד למפלס רחבת "הבימה" ומשם דרך נגישה למוזיאון),קופה עם דלפק בגובה 110 ס"מ, אין בקופה לולאת השראה לכבדי שמיעה, מעלון אנכי ומעלון משופע בין הקומות.

שירותי נכים (בקומה 1 -): מאחזי יד תקניים, יש מקום לכסא גלגלים לצד האסלה.

 

מועד עדכון: 22.2.15

הדפסהוסף תגובה
תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. שאול (6/03/2017 09:21:27)
עבור לתוכן העמוד