"דיאלוג עם הזמן" מוזיאון הילדים חולון

פרוייקט ראשון ויחיד מסוגו בעולם ייפתח במוזיאון הילדים הישראלי,חולון. מסע חוייתי חדש ומפתיע למחוזות הזיקנה אליהם כולנו שואפים להגיע ואותם כולנו נחווה. השותפים לפרויקט: המשרד לאזרחים ותיקים, מטב-עמותה לשירותי טיפול ורווחה, אשל, הקרן לידידות וקרן נדב
31/07/2012
 
 
חלק מ"דיאלוג עם הזמן"

 

בן כמה אתה נראה? האם שקרת אי פעם ביחס לגילך? איך את מרגישה בימי ההולדת?
נושא הגיל, מעסיק את כולנו, בכל גיל, וכולנו בעצם מנהלים דיאלוג עם הזמן, מסביבנו אנשים קרובים ואהובים שכבר הגיעו לשם... למחוזות הזיקנה - ולנו, אין את הזמן או האומץ לעצור ולשאול אותם איך זה להיות שם בשלב "ההוא" בחיים, ובכלל איך הם  מרגישים.

 

יוצרי "דיאלוג בחשיכה" ו"הזמנה לשקט" מזמינים אתכם שוב למסע חווייתי מרתק הפעם, אל מחוזות הזיקנה. בדרך מהנה, מצחיקה ומרגשת, תגלו כי מה שרואים מכאן לא רואים משם.


לזיקנה פנים רבות ומפתיעות: אופטימיות, שמחות ונלהבות. נכון, לפעמים גם עצובות, אבל בינינו באיזה גיל אין לנו רגעים עצובים?!
מסע חווייתי זה עומד לשנות לכם סטיגמות ולפתוח בפניכם אפשרות לשיח חדש עם הקרובים לכם וכן, גם עם עצמכם.

 

במוזיאון הילדים הישראלי, תושק בחודש אוגוסט התערוכה "דיאלוג עם הזמן", פרויקט חדשני פורץ דרך ויחיד מסוגו בעולם, הלוקח את המבקר למסע, מהנה ומרגש, בו יוכל לראות, להרגיש ולחוות את עצמו כפי שיהיה בשנותיו המבוגרות.

 

'דיאלוג בחשיכה' ו'הזמנה לשקט' , מכניסות את המבקרים לעולמם של העיוורים וכבדי הראיה, החרשים וכבדי השמיעה - בדרך בלתי שגרתית של הדמיה והתנסות אישית. המבקרים בתערוכות אלה מעידים על "חוויה מטלטלת ובלתי נשכחת שממנה יוצאים שונים מאיך שנכנסים". (ספר המבקרים במוזיאון) שתי התערוכות מייצרות מפגש נטול דעות קדומות בין הקהל לעולמם של העיוורים והחירשים ולמוסס מחסומים, תפישות וקלישאות חברתיות. בתערוכות אלו ביקרו עד כה יותר מ- 850,000 מבקרים. ד"ר אנדריאס היינקה ואורנה כהן, יוצרי "דיאלוג בחשיכה" ו"הזמנה לשקט", מבטיחים חוויה דומה גם ב"דיאלוג עם הזמן".

 

מנכ"ל מוזיאון הילדים גיל עומר: "מדובר בפרויקט ייחודי ומרגש שהמוזיאון בעזרת שותפיו עובד עליו מזה כשלוש שנים. אני מאמין בכל ליבי כי הפרויקט הזה, כפי שהוכח על ידי דיאלוג בחשיכה והזמנה לשקט, עשוי לשנות מציאות, לשנות את הסטריאוטיפים הקשורים בזיקנה וליצור דיאלוג בין דורי".


השותפים לפרויקט: המשרד  לאזרחים ותיקים, מטב - עמותה לשירותי טיפול ורווחה, אשל, הקרן לידידות וקרן נדב הם גורמים חשובים אשר פועלים בכל ימות השנה מהיבטים שונים בנושא אוכלוסיית הגיל השלישי. הירתמותם לפרויקט זה הפכה אותו לאפשרי.


המשרד לאזרחים ותיקים בראשות סגנית השרה לאה נס: "בעידן בו חלה עלייה מתמדת בתוחלת החיים, חשוב במיוחד כי הדור הצעיר ייכנס לנעליהם של האזרחים הוותיקים, המתמודדים עם הזקנה ואתגריה היומיומיים. זוהי חוויה חינוכית וערכית המקיימת דיאלוג עם דעות קדומות ביחס לזקנה, מגבירה את המודעות המשפחתית והקהילתית ומחזקת את הקשר הבין דורי".


מנכ"ל מטב - יוסי ענתבי: "כעמותה המתמחה במתן ופיתוח שירותים לקשישים חשוב לנו להעמיד את נושא הזיקנה במרכז הדיון הציבורי . בחרנו להיות שותפים ל- " דיאלוג עם הזמן " על מנת לקדם את הדיאלוג בין הצעירים למבוגרים וכדי  לתרום לדימוי של הקשיש בחברה תוך התמודדות כנה , אמיתית ואמיצה עם הסטריאוטיפים הקיימים בחברה. נושא הזיקנה, אינו נושא שמרבים לעסוק ולדבר עליו , לרוב אנו מעדיפים להדחיק את המחשבה שנזדקן יום אחד. ולכן אנו רואים זאת כזכות גדולה להיות שותפים למיזם אשר עוסק באופן ישיר בנושא חשוב זה".


מנכ"ל אשל פרופסור יצחק בריק: "אחד היעדים העיקריים החרוטים על דגלה של אשל הוא שינוי הדימוי השלילי הקיים כלפי הזקנים, הזקנה וההזדקנות. לשמחתנו הרבה מצאנו שותף מכובד ליעד זה בדמות מוזיאון הילדים בחולון, בהנהלתו של גיל, אשר ביחד עם שותפיו יזם את רעיון 'דיאלוג עם הזמן' ולקשר הדדי בין אוכלוסיית הצעירים והמבוגרים. אנו בטוחים שמיזם זה יתרום, אצל הציבור הרחב - ילדים ומבוגרים - להבנה רבה יותר של הזקנה וההזדקנות".


נשיא ומייסד הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין: "חוסנה של חברה נקבע גם על פי מידת התקווה של זקניה. כמי שפועלים למען שיפור רווחתם של עשרות אלפי קשישים בישראל, נרתמנו לתמיכה בתערוכה הייחודית הזו בתקווה שהיא תגביר את המודעות של אזרחי ישראל לעתידם כזקנים במדינה ותעורר בהם את הרצון והמוטיבציה להירתם עוד היום למען הזקנים ולטפל בשלל האתגרים החברתיים, הכלכליים והפיזיים העומדים בפניהם".


תורמים נוספים - קרן נדב.
התערוכה "דיאלוג עם הזמן" היא אקטואלית ומשמעותית יותר מתמיד- לאור השינויים הדמוגרפים העולמיים והעלייה המשמעותית בתוחלת ואיכות החיים. מזה זמן עוסקים רבים בהגדרות חדשות של המושג זיקנה, ניסיון להפטר מסטריאוטיפים ישנים והכרה במעבר לראיית הזיקנה כתקופה של המשך עשייה, מעורבות והתחלות חדשות.

זוהי תערוכה רלוונטית לכל אחד ואחד בין אם צעיר עדיין ובין אם מבוגר. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בתוך 7 שנים תגדל אוכלוסיית בני ה-65 ומעלה בישראל ב-44%. ב – 50 השנים האחרונות חל שינוי דמוגרפי משמעותי בישראל ותוחלת החיים עלתה ב- 11% . רק 15% מהקשישים מעל גיל 65 – מוגבלים ותלויים בעזרה.כלומר זה הזמן לשינוי התפיסה והחשיבה הקיימים לגבי מהו זקן ומיהו זקן. זה הזמן לחידוש הדיאלוג בין הדורות.

 

בתערוכה מדריכים אנשים זקנים ולא בכדי. נבחרת החלומות של "דיאלוג עם הזמן"  מורכבת מ- 50 מדריכים נמרצים, בני 70 ומעלה, כל אחד מהם אישיות מרתקת בפני עצמה - שתוביל את קבוצות המבקרים במסע לדיאלוג עם הזמן ובעצם למסע היכרות עם עולמם.


בדרך המשחק והשעשוע נכנס המבקר לתוך נעליה של הזיקנה. במסעו הוא עובר בתחנות הבאות:

מנהרת  השאלות: עם כניסתו  למבוך השאלות הוא מוצף ויזואלית  בשאלות סטריאוטיפיות כמו: בן כמה אתה?  בן כמה אתה חושב שאתה נראה? האם שיקרת אי פעם לגבי גילך? ועוד.


החדר הצהוב: מרגע זה יתחיל המבקר בהדרגה לחוות באופן ממשי  פעולות יומיומיות כמו שחווים אותם בני הגיל השלישי (עליה במדרגות עם נעלים כבדות, פתיחת מנעול כשהיד רועדת, משימות ראייה בתנאים משתנים ועוד).


ברוכים הבאים למועדון- במועדון החברים יתוודעו חברי הקבוצה מקרוב למדריך האישי שלהם, ילמדו את סיפור חייו והדרך שעשה מצעירותו ועד היום  ואף יזכה בהצצה אל העתיד ויוכל לראות עצמו מזדקן בהדרגה.


מגרש המשחקים: שם  ישחקו המבקרים במשחקים שונים ומלאי הומור העוסקים בסטריאוטיפים על זיקנה, דעות קדומות ואפליה על רקע גיל.
עם הפנים קדימה או במבט לאחור: בהמשך יתבקשו המבקרים לבחור בדלת אחת משתיים. מאחורי כל אחת מהן צפויה הפתעה. דלת אחת חושפת את המבקרים לסיפוריהן של דמויות החיות חיים מלאים, מפתיעים ותוססים בזקנתם  והשנייה  לסיפוריהן של דמויות שיש להן תובנות חשובות ומרגשות על החיים
שיחות סלון: המסע והדיאלוג עם הזמן יסתיימו בשיחה בסלון בה יוכלו המבקרים בקבוצה לעבד את החוויה בינם ובין עצמם ועם המדריך שלהם.

"דיאלוג עם הזמן" היא תחנת חובה בדרך לשנים הארוכות שעוד מחכות לנו.

פתיחה לקהל הרחב: החל מה- 1 באוגוסט 2012.

הסיור מיועד למבוגרים, ילדים (מגיל 12 ומעלה במסגרת משפחתית או 14 ומעלה במסגרת ביקורי קבוצות תלמידים). 
מחיר כרטיס: 62 ₪.
סיורים יתקיימו מדי יום. הזמנת כרטיסים בתיאום מראש בלבד בטלפון: 03-6503000
מוזיאון הילדים הישראלי, חולון: רח' מפרץ שלמה 1 , פארק פרס, חולון.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד