בית ראשונים - הרצליה

מוזיאון לתולדות הרצליה "בית ראשונים" מנציח את שנותיה הראשונות של העיר בתצוגה קבועה, בתיעוד ארכיוני נרחב ובאמצעי המחשה משוכללים
31/10/2011
 
 
בית ראשונים הרצליה

 

המושבה הרצליה נוסדה בכ"ו בחשוון תרפ"ה, 23 בנובמבר 1924. עליית המתיישבים הראשונים על הקרקע ובניית הצריף הראשון מסמלים את האמונה בחזון הציוני ואת תחילתה של הרצליה שהפכה לעיר בישראל ב-11 לאפריל 1960.

 

המוזיאון הוקם בבית שהיה ביתם של משפחת צ'יז'יק, מוקף גן בוטני מרהיב ופורח של עצי פרי, צמחי ארץ-ישראל שנטעו ע"י אבי המשפחה שהיה אגרונום. הגן מזמין בסגנונותיו והמבקרים יכולים להרחיב את ידיעותיהם בתחום הצומח. כלים חקלאיים מתקופת העבר אשר נתרמו ע"י אספן יליד הרצליה ממוקמים בגן.

 

על מרפסת הבית ניצבת דמותו של חוזה המדינה דר' בנימין זאב הרצל, האב הרוחני של העיר אשר בעצם הקמתה הגשימה את חזונו. דמותו עוצבה על פי הצילום המפורסם "הרצל במרפסת המלון בבזל" שבשנת 2010  מלאו מאה וחמישים שנה להולדתו.

 

מוזיאון “בית ראשונים” הוא מוזיאון היסטורי. מוזיאון המספר סיפור ציוני של העיר הרצליה, סיפור הצלחה גדולה.


הסיור במוזיאון ניתן ע”י איש עדות, הפעילויות ממוקדות תוכן הקשור להתפתחות המושבה הרצליה ועד היום. הסדנאות עוסקות בתרבות ישראל והיום ננעל ע”י משחק המסכם את הידע אשר נרכש בעת הביקור. כלי הלימוד מגוונים: משחקי קלפים, דומינו, פאזלים, תשבצים,  משחקים מיוחדים, מסמכים מקוריים, סרטים היסטוריים ועוד.


השילוב החוויתי, הפדגוגי וההיסטורי מאפשר בניית תוכנית לביקור בן 4 שעות במוזיאון. כל ביקור מהווה יחידה עצמאית ובו זמנית, חלק אינטגרלי של סיפור מורכב ומתפתח של העיר.
הביקור מאפשר לתלמיד למידה של “דף ציונות”, הכרה מעמיקה יותר בעירו ומעורבות בדילמה העירונית הייחודית של מדינת ישראל. מרכיבים שונים אלה מסייעים בבניה של זהותו האזרחית של התלמיד.

 

לפרטים נוספים על המוזיאון ונגישותו - לחץ כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד