נגישות מוזיאון לוחמי הגטאות / אבנר בטיסט
14/04/2009
 
 

לקראת יום הזיכרון לשואה והגבורה 2009 , ביקרתי שוב במוזיאון לשואה ולגבורה שבקיבוץ לוחמי הגיטאות, כדי לעמוד על מה שהתחדש בנושא הנגשה ולאפשר דיווח אקטואלי למבקשים לבקר במוזיאון ולהשתתף בטכס לציון יום השואה שיתקיים במוצאי יום השואה בתאריך 21.4.09.

מפת הגעה
מפת הגעה
בית לוחמי הגיטאות, האמפי ויד לילד (בניין בצבע לבן)
בית לוחמי הגיטאות, האמפי ויד לילד (בניין בצבע לבן)

אני מבקר במוזיאון חשוב זה לפחות פעם בשנה בטקס לציון יום השואה וכן באירועים שונים המתקיימים בו בנושא המרד בגיטאות, או פשוט לשם עיון או הבאת חומר בנושא זה.

למוזיאון זה ערך מיוחד בעיני, כי הוא מעלה על נס ומזכיר לנו את אלו שמרדו ונעמדו מעטים מול רבים, דלים בנשק מול כוח מחומש היטב ובתנאים בהם מיליונים מבני עמנו הושמדו ללא התנגדות(אם משום שלא נטשו את בני משפחותיהם, ילדים, זקנים ובחרו להשאר עמם ואם בגלל התקווה שאם לא יתנגדו, יצאו מכך בחיים או שלא האמינו לסוף שתוכנן להם) אך אלו שבחרו להרים את נס המרד, גם אם לא האמינו שיזכו לנצחון אלא בכתיבה של "3 שורות בהיסטוריה" על מנת שלא יאמרו שבני העם היהודי "הלכו כצאן לטבח" זכאים שנזכור אותם ונשנן מעשיהם, על מנת שלא יבוא עוד מעשה נורא על עמנו, ואם חס וחלילה יבוא, נדע לבחור בדרכם.

למבקש להתעמק בנושא חשיבות המרד, יצורף בסמוך ליום השואה, קישור בתחתית כתבה זו לכתבה נוספת שלי בנושא זה.

על מנת לעזור ולכוון את מוגבל הניידות המבקר במוזיאון והמבקש להשתתף בעצרת, אני מצרף כאן סקירת נגישות של המוזיאון ושל מקום העצרת (האמפיתיאטרון בדרומו של המוזיאון).

נגישות מוזיאון לוחמי הגיטאות

אבחן את נגישות המוזיאון וסביבתו מנקודת מבט של פעילות מבוקשת.

  1. ביקור בתערוכות ובספריה.
  2. השתתפות בכנסים תוך שימוש בחדר ההרצאות (אודיטוריום).
  3. השתתפות בטכס הזיכרון לציון יום השואה.

נגישות כללית של המוזיאון וביקור בתצוגות.

הגישה למוזיאון נוחה וישנן מס' חניות מסומנות לנכים (שילוט על עמוד ועל הקרקע) במגרש החניה של המוזיאון. כמו כן יש עוד 2 חניות נכים מחוץ למגרש החניה (מצד שמאל, לפני הכניסה אליו). אין חניה מיוחדת לוואנים הכוללת שטח מקווקו כך שניתן לפתוח את המעלית, אך אם יהיו פחות רכבי נכים ממס' החניות (4 במגרש) או שהוואן יעמוד בחניה קיצונית או באלכסון, הוא ימנע מסגירת מרחב הוצאת המעלית.

הגישה לקומה העליונה (בגובה מגרש החניה) נוחה ומשם ניתן להגיע למשרדים ולספריה. גם הגישה לתצוגות מהצד הדרומי של הבניין (הנמצאת נמוך יותר ממגרש החניה) אפשרית ע"י שימוש בשיפוע יורד בצד המערבי של המוזיאון. משם גם יש שיפוע עולה לכניסה המערבית לבניין. בנוסף לבניין הראשי ישנו בנין נוסף ובו האגף "יד לילד" המוקדש לפעילות חינוכית של ילדים בנושא השואה. האגף נגיש באופן כללי.

שיפועים נוחים עם מאחזי יד לבנין ולכניסה תחתונה
שיפועים נוחים עם מאחזי יד לבנין ולכניסה תחתונה
שירותי נכים בקומת הכניסה העליונה
שירותי נכים בקומת הכניסה העליונה

מדרגות בכניסה לאודיטוריום ובתוכו - לא נגיש
מדרגות בכניסה לאודיטוריום ובתוכו - לא נגיש

שימוש באודיטוריום

השימוש באודיטוריום קשה לכל נכה שאינו יכול לרדת מדרגות (ולכן בהגדרה, אינו נגיש). ראשית יש לרדת מספר מדרגות עם מאחז יד לא נוח לאחיזה ואח"כ לאחר מעבר של דלת הכניסה, אם לא יושבים בשורה הראשונה, הרי שיש לעלות במדרגות בכדי לעלות ולשבת בשורות אחרות. גם כניסה אחורית לאודיטוריום, כרוכה בירידה במדרגות לתוכו.

בעית חוסר הנגישות הזו, טרדה את מנוחתי במשך שנים אחדות אך דווקא בביקורי האחרון, בסוף מרץ 2009, התבשרתי ע"י מנהל המוזיאון – מר שמחה שטיין, שיש סוף סוף תאריך לתחילת הנגשת האודיטוריום והוא – מאי 2009. מעיון בתכניות ושרטוטי האודיטוריום המחודש, נראה שהוא יוגדל והכניסה אליו תהיה ללא מדרגות כאשר יוקצו מקומות לנכים מלפנים ומאחור (כיוון השיפוע יהיה הפוך מזה הקיים). לצערי, במת הנואמים/מרצים לא תונגש אולם אני מקווה להגיע לפחות להסכמה למתן אפשרות לנכה להרצות מקדמת הבמה או מצידה מבלי שיאלץ לעלות אליה, כי אי מתן האפשרות לנכה להרצות, היא פגיעה חמורה מדי לדעתי בזכויות הנכים ואינה צריכה לעלות כבניית שיפוע מתאים הכולל מאחז יד לבמה.

ביצוע השינוי/שיפוץ והנגשת האודיטוריום יארך לפחות מספר חודשים אך כמובן שזהו שיפור גדול לטובת הנכים שיוכלו להשתתף בפגישות, הרצאות ואני מקווה שגם להרצות במסגרתו. לצערי מר שמחה שטיין מסיים את תפקידו לאחר שנים רבות של ניהול מוצלח ואני מאחל לו הצלחה בכל אשר ילך.

השתתפות בטכס יום השואה וההנגשה לאמפי

ההשתתפות בטכס יום השואה, היוותה מבחינתי בעיה קשה במשך כל השנים היות והאמפי אינו נגיש והשתתפות בטכס מוגבלת. אפשרות אחת היא לרדת ממגרש החניה בשיפוע הכולל מאחז יד והנמצא מצידו המערבי של בניין המוזיאון (ממש בהמשך ליציאה ממגרש החניה לרחבת המוזיאון). זוהי אותה דרך בה מגיעים לכניסה התחתונה לאולמות התצוגות. ברחבה הנמצאת בין דלת מבנה המוזיאון לאמפיתיאטרון (מצד דרום של המוזיאון) ניתן לשבת בכסא גלגלים או על כסא פלסטיק ולצפות במופע המתקיים למרגלות הרחבה ובקצה התחתון של האמפי על במה מוגבהת. אפשרות אחרת היא לרדת בירידה משופעת מהרחבה המפרידה בין המוזיאון לאמפי, בצידה המזרחי, עד לשורה העליונה בה קיימים מקומות לכסאות הגלגלים (בירידה זו אין מאחז יד תומך) ושוב יושבים בחלק העליון ביותר של האמפי.

שטח האמפי – לא נגישהבעיה היא למי שמוזמן ומעוניין לשבת במקומות השמורים למשפחות לוחמי הגיטאות ושאר מוזמנים (כמוני). לשורות אלו אפשר להגיע רק מלמטה ולשבת בשורה ראשונה, שניה או לשבת בקדמתם על כסא. במקרה זה אני נאלץ ויכול להגיע רק בדרך הסגורה לקהל עד הבמה אך בירידה ממנה (ואח"כ בעליה בחזרה) אני נאלץ לבקש את עזרת מספר אנשים המורידים ומעלים אותי כבובה. וזאת משום שלמרות דרישותי לא נבנה שם שיפוע עם מאחז יד. יתרה מזו, גם ניצול שואה שהוא מוגבל ניידות, אינו יכול לעלות על הבמה ובמו עיני חזיתי בניצולת שואה שהועלתה בדרך דומה לזו שאני נזקק לה על מנת להופיע עליה. מכיוון שגיל ניצולי השואה ומוגבלות ניידותם עולה משנה לשנה, נראה לי שהגיע הזמן להכין שיפוע (עם מאחז יד) שיחבר בין קרקע האמפי לבמה ובכך יסלול השתתפות של מוגבלי ניידות הנקראים לבמה וכן לאפשרות שלהם לחזות בעצרת מהשורות הראשונות (ניצולי שואה, בני משפחותיהם ומוזמנים אחרים).

עליה לבמה וירידה לתחתית האמפי לא נגישה (קיר נראה בצד שמאל)על אף המגבלות שצויינו, אני ממליץ בחום להגיע גם לביקור במוזיאון וגם להשתתפות בעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה הנערכת השנה ביום שלישי 21.4.09 (כ"ז אייר תשס"ט) ב- 19:45 בערב.

הגעה עד השעה 19:00, אך מומלץ למוגבלי ניידות להגיע עד 18:30 (לרוב יש רכב מיוחד המסיע את מוגבלי הניידות עד לרחבה שמעל לאמפי הפועל עד השעה 18:30). המוזיאון עצמו פתוח לביקורים באותו יום בשעות 9:00 – 18:00 כך שניתן לבקר בו ואח"כ להישאר לעצרת.

הזמנה לעצרת

אתר לוחמי הגיטאות
המצביע ישירות על החדשות האקטואליות (למשל זמני פתיחת המוזיאון בחול המועד וביום השואה).

אבנר בטיסט

לטורים נוספים של אבנר בטיסט

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד