גן לאומי ציפורי
13/09/2009
 
 

העיר ציפורי נפלה לידי הורדוס ללא קרב, בעת שסופת שלגים השתוללה באזור (37 לפני סה"נ). לאחר מות הורדוס (4 לספירה) פרצו המרידות שנודעו בשם "פולמוס וארוס", כאשר בסופו של דבר כבשו חילותיו של הנציב הרומי את ציפורי והרסו את העיר. אחת הסברות טוענת כי מאוחר יותר, במרד הגדול נגד הרומאים, למדו תושבי ציפורי את הלקח וסירבו להצטרף למלחמה.

 

ציפורי לא עמדה בחורבנה זמן רב, הורדוס אנטיפס שיקם את העיר וטיפח אותה עד כי יוסף בן מתתיהו כינה אותה "פאר הגליל כולו". מאוחר יותר התגורר בציפורי רבי יהודה הנשיא. הוא העביר את הסנהדרין מבית שערים לציפורי, ואף חתם בעיר את המשנה (220 לספה"נ). חכמי ציפורי גם היו שותפים ליצירת התלמוד הירושלמי, שנחתם במאה הרביעית לספה"נ.

 

במאה הרביעית סבלו אנשי ציפורי, יחד עם כל אנשי הגליל, מידם הקשה של השלטונות הרומיים. בשנת 351 הרימו היהודים את נס המרד ("מרד גאלוס"), יהודי ציפורי תקפו את חיל המצב שבמקום, הרגו את אנשיו ולקחו את נשקו. המרד דוכא ביד קשה. מקורות נוצריים מספרים כי ציפורי חרבה במרד, אך לא נמצאו לכך עדויות ארכיאולוגיות. לעומת זאת, נמצא כי העיר חרבה בשנת 363 ברעידת אדמה קשה.

 

מהמאה החמישית ואילך התגוררו בציפורי נוצרים ויהודים. בימי הביניים עוד הייתה בה קהילה יהודית קטנה, כפי שניתן ללמוד ממכתב שנכתב במאה העשירית והתגלה ב"גניזה" הקהירית. בתקופה הצלבנית נבנתה בציפורי כנסייה לזכרה של אנה הקדושה. הצלבנים האמינו שאנה ויהויכין, הורי מרים התגוררו בציפורי. חלקים מן הכנסייה הצלבנים שרדו עד ימינו.

בראש ההר של ציפורי מתנשאת עתה מצודה צלבנית, שנבנתה מחדש במאה ה- 18 על ידי ד'אהר אל עמר, השליט הבדווי של הגליל. במקום נוסד כפר ערבי בשם ספוריה, ששמו שמר על צליל השם הקדום ציפורי.
 
נגישות:

באוקטובר 2014 הסתיים פרויקט הנגשת הגן - לחצו כאן
יש חניית נכים,שירותי נכים, שילוט והכוונה, שולחנות פיקניק מותאמים, שביל הנגשה. 

בעלי תג נכה יכולים להיכנס עם הרכב למקום ולהגיע בסמוך לשישה מוקדים בהם הוסדרו אזורי חנייה ושביל גישה מותאמים (מאגר המים, התיאטרון הרומי, המצודה הצלבנית, בית הדיוניסוס, פסיפס בית חג הנילוס, בית הכנסת). יש לבקש בשער את השירות - אינו מוצע ע"י הקופאי ולא מפורסם בעלון המידע.

כמו כן, בתיאום מראש יוכלו נכים ומבקרים עם מוגבלויות לקבל היסע באתר באמצעות קלאב-קאר ממונע.

  

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד