אתר ראש הניקרה / זהבה שמואל
6/09/2009
 
 

 ברצוני להודות תחילה למנכל האתר, מר מושיק כהן שארח אותי, ליווה לכל מקום באתר, הציג בפני תוכניות עתידיות לשיפור הנגישות ואפשר לי לסקור את המקום על הצד הטוב ביותר, גייס לעזרתי את פאיז, יוסי וקלאודיה, עובדי המקום, שסייעו והובילו אותי לכל מקום באתר.
 
אחת מאפשרויות הכניסה לאתר היא כניסה עם רכב , דרך מנהרת הרכבת המנדטורית הנמצאת בקצה הצפוני של טיילת החוף. אפשרות זו דורשת תיאום טלפוני מראש. הגעתי למקום ברכבי . כק"מ לפני הגיעי  למגרש החנייה של האתר , סמוך לכפר הנופש של האתר פניתי שמאלה לכיוון הים ושוב ימינה ונסיעה צפונה בכביש עד קצה הטיילת, שם נמצא שער ברזל גדול בפתחה של מנהרת הרכבת המנדטורית. בצד ימין של השער נמצא אינטרקום בלחיצה עליו ובתיאום טלפוני מראש הגיע איש שירות, פאיז, ופתח את השער.
 
טרם כניסתי לאתר מספר מילים על מקום החנייה שנמצא בתחום השיפוט והאחריות של מטה אשר ולא בתחום האחריות של מנהלת אתר ראש הנקרה.


חניית נכים מסומנת

למרות שהחנייה מיועדת לנכים, אין מקומות חנייה מסומנים. מהשער בצד השמאלי נמשך מעקה בטיחות. מסיבות לא ברורות המעקה אינו מגיע עד למדרגות היורדות לטיילת.
בקטע חשוף זה נראה לי המקום מועד לאסון במיוחד בערב ובלילה (סיירתי במקום בשעות הבוקר, אינני יודעת מה מצב התאורה בלילה). אמנם במקום מוצב שלט אזהרה ושלט האוסר חנייה לאורך המעקה אולם בנסיעה לאחור בזמן סבוב במקום, המקום ללא מעקה מטעה במיוחד בלילה וההמשך ברור. 
 


ירידה מהחניה לקרוניות

מהשער כ-50 מ' ראשונים של המנהרה מפוזר חצץ, כ-200 מ' הבאים הדרך סלולה באספלט ומהיציאה מהמנהרה ואילך- ריצוף עץ משולב באבן. האור במנהרה מעומעם.
מהיציאה מהמנהרה ועד אולם מייצג אורקולי  משתרעת רחבה שלימינה נמצאים הנקרות והשירותים  ולשמאלה מרפסות תצפית והרכבל התחתון.
 
הנקרות: המסלול נגיש בחלקו. משני צידי הדרך בנקרות הותקנו מעקים. הירידה לנקרות תלולה וחלקה. ישנם מעברים צרים שלא עבירים בכסא גלגלים. יוסי, עובד המקום ספר לי שישנם נכים המגיעים עם כסא הגלגלים למעבר הצר, נעמדים, מקפלים את הכסא מעבירים אותו במעבר הצר וממשיכים במסלול. אישית עברתי במסלול המדהים ביופיו בעזרת גלגולון, עם חברים מעמותת אתגרים. (גלגולונים עוברים במעבר הצר) ולפי מיטב ידיעתי ניתן לשכור גלגולון מהעמותה לטיולים פרטיים. המסלול מסתיים במדרגות.
בכניסה לנקרות יש שלטי הכוונה והתראה גדולים וברורים בעברית ובאנגלית. (ראה תמונה) "לנקרות", "זהירות סכנת החלקה", "אסור לטפס". "דלת אוטומטית".


ירידה אל הרכבל העליון


ירידה אל הרכבל העליון


כניסה לניקרותשירותים

שירותים: בצד ימין מהכניסה, אחרי הכניסה לנקרות נמצאים שירותים.  בשירותי נשים אין שירותים מותאמים לנכות. בכניסה שתי מדרגות (ראה תמונה) בהמשך שירותי גברים הכוללים שירותים המותאמים לנכים. יש ידיות אחיזה מתאימות. רוחב כ-140 ס"מ, אסלה נמוכה . מצד ימין המרחק מקיר לאסלה כ-30 ס"מ ומצד שמאל מאסלה לקיר כ-70 ס"מ, וביניהם ידית מתרוממת (כ-40 ס"מ מהקיר). הפח הגדול שבפינה מקשה על תמרון וסבוב בכסא גלגלים במקום. הדלת מול הכיור נפתחת החוצה, יש ידית אחיזה על הדלת. כיור בגובה מתאים, ברז ידית, מתקן לסבון, שני מתקנים לנייר טואלט האחד תלוי על הקיר והשני על הידית המתרוממת, מתקן עם נייר לניגוב ידיים גבוה. יש שילוט מתאים לשירותי נשים גברים ונכים. לאחר שיחתי עם מושיק, הוא החל בטיפול והנגשת שירותי הנשים.
 
מפתח הכניסה צד שמאל של הרחבה נראה את המדרגות, סיום מסלול הנקרות. בהמשך בנויה מרפסת תצפית, רצפתה אבן. העלייה אליה – 4 מדרגות. מעקה עץ רק בצד ימין של המדרגות ומסביב למרפסת. אין דרך חלופית לעלייה למרפסת בכסא גלגלים. בהמשך נמצאת הכניסה לקרון או הרכבל התחתון רק לנכים ולעגלות ילדים.  משני צידי הדרך עד לקרון יש מעקי ברזל ושלטים האוסרים על הכניסה ללא מורשים.
ישנן שתי קרוניות רכבל, אחת בכל כיוון. בכל קרונית נכנסים 15 אנשים בלבד. מסיבות בטיחותיות לכל קרונית רשאי להיכנס נכה אחד בלבד בכסא גלגלים עם מלווה. לכן כאשר מגיעות קבוצות נכים בכיסאות גלגלים העלייה וירידה בקרונות נמשכות זמן רב ומגדילות את היתרון בכניסה דרך השער והמנהרה . דלת הקרון נפתחת לצדדים ואינה רחבה דיה. (עד 80 ס"מ) ידיי התחככו בדלת. לא תמיד רצפת הקרון בגובה רצפת הרחבה שמחוץ לקרון. עפי"ר נוצרת מדרגה של כ-5 ס"מ. מכאן, הרכבל התחתון עולים אל המתחם העליון או הרכבל העליון שעליו ארחיב את הסקר בהמשך.
באחת הסקירות קראתי שנכים נאלצים לעמוד בתור זמן רב ולא ניתנת להם זכות קדימה בעלייה בקרוניות. מושיק המנכל הבהיר לי שנכים מעוכבים רק כאשר הם מתעקשים לעלות לקרונית עם כל החברים או בני משפחותיהם אלמלא כך ישנה הוראה חד משמעית למנוע מנכה ומלווהו האחד בלבד מלהתעכב ולעמוד בתור.
בהמשך הרחבה של הרכבל התחתון ישנה מרפסת גדולה ממנה נשקף הנוף של הים. רצפתה עץ, בנויה ממפלסים, שתי מדרגות מפרידות ביניהם. נכים בכיסאות גלגלים לא יכולים לתצפת ממרפסת זו הן בגלל המדרגות וכן שפת הרחבה מוגבהת ביחס לרצפת המרפסת. לשאלתי מדוע אין מתקינים רמפה במקום נעניתי שרמפת עץ ניידת שהותקנה לא אחת בשטח, מהווה מקור לשעשועים לילדים המגיעים למקום ובגלל תזוזות הקרקע לא ניתן להתקין רמפה קבועה. בעתיד כשיבנה הגשר העילי, וכשייצבו את הקרקע, ניתן יהיה לבנות רמפה מתאימה.


עליה למרפסת


כניסה לרכבל הנכים


עליה למרפסת תצפית נוף


הרחבה שלפני הכניסה לאולם המיצג. בצד ימין שולחנות עץ ולוחות עץ ארוכים ורחבים, ספסלים,  מקובעים אליהם. אין אפשרות להסב סביבם בכסא גלגלים. בהמשך, הדרך מפוצלת לשניים  כאשר שלושה עמודי מעקה מפרידים בין שתי הדרכים האחת, ימנית, מובילה לאולם ושנייה מובילה לקיוסק-קפה ומסתימת במדרגה. בגלל האור המעומעם לא מבחינים במדרגה ולדעתי יש לבנות את המשך המעקה בצורת האות ריש.
לפני הכניסה לאולם מוצבים ספסלי ישיבה משני הצדדים וכן שולחן עץ נוסף שגם סביבו לא ניתן להסב בכסא גלגלים. לדעתי גם לאנשים עם מוגבלות פיזית קלה קשה הישיבה סביב שולחנות אלה.
שלטים: בכניסה לאולם יש שטח רטוב כתוצאה מטפטוף מים מהתקרה. האזור מגודר ובמקום מוצב שילוט מתאים לרצפה רטובה. ליד הקיוסק יש שלט המציין את שפות ההקרנה (7 שפות). במקום יש אביזרי בטיחות כמו מטפים לכיבוי אש.


אולם המיצג האורקולי

אולם המיצג האורקולי: 2 דלתות רחבות מובילות אליו. השמאלית לכניסה ויציאת נכים בכיסאות גלגלים ושאר הצופים. רצפת האולם חצץ. ספסלי עץ מוצבים לרוחב. כסאות גלגלים מתמקמים אחרי הספסל האחרון. בגמר ההקרנה הנכים יוצאים ראשונים כדי לאפשר לצופים האחרים לצאת מהאולם. במצבי חירום באם יש מספר כסאות גלגלים באולם מתעכבת יציאת הצופים מהאולם, נקודה שיש לתת עליה את המחשבה.
קיימת במקום מצגת אורקולית המותאמת לליקויי שמיעה.
במקום שלטי אזהרה איסור והכוונה: כניסה, יציאה, כניסה בזמן ההקרנה אסורה בהחלט, אסור לעשן. התאורה במקום עמומה.
עליתי בקרונית לרחבת הרכבל העליון. ומכאן עליתי למתחם החנייה והמסעדה. ללא עזרתו האדיבה של יוסי לא הייתי מצליחה לעלות את הרמפה והמדרון התלולים מאוד. נכנסתי למסעדה  מדלת אחורית לא רחבה ירדתי בירידה תלולה הרפודה בלֶבֶד, בעזרת יוסי כמובן אל קומת המשרדים. כאן הציג בפני מושיק מצגת הגשר העילי. במקום יש שירותי נכים. הדלת הייתה נעולה. לא התעכבתי לבדוק את מידת התאמתם לנכים. יצאתי ועברתי שוב באותו מסלול שבו הגעתי עד לפתח המנהרה, עליתי לרכבי ונכנסתי לאתר הפעם מהמתחם העליון.
 
בכניסה לאתר נמצאים השירותים. גם כאן אין בשירותי הנשים שירותים לנכות. בצד השמאלי של שירותי הגברים, נמצאים שירותי הנכים. יש שילוט מתאים ובולט במקום. דלת הכניסה כ-85 ס"מ, ללא ידית אחיזה.
בשירותים יש ידיות אחיזה, שני גלילי ניר טואלט האחד בצד ימין של האסלה ושני תלוי על ידית האחיזה המתרוממת. אסלה נמוכה מאוד, גובה הכיור תקין, ברז פרפר, מתקן סבון ומתקן עם נייר לניגוב ידיים, מעל הכיור מראה. שטח פנוי לפני האסלה כ-90 ס"מ, בין האסלה לקיר בצד ימין רווח של כ-30 ס"מ.
 
 בהמשך העלייה לאתר בצד ימין נמצא בניין שבעבר שימש כחנות מזכרות ומכירת כרטיסים. המקום הוסב לקפיטריה וחנות והשלט למכירת כרטיסים נשאר על כנו. העלייה לקפטריה אפשרית דרך 5 המדרגות או רמפה תלולה מאוד (כ-2 מטר לגובה של 5 מדרגות) שהמשכה דרך צרה וחסומה, למעבר כיסאות גלגלים, ע"י כסאות ושולחנות המקום.
בצד שמאל של הכניסה לאתר מסומנים שלושה מקומות חנייה לנכים. אין המקומות מתאימים לחניית רכבים מסוג ואן. שפת המדרכה מוגבהת והמשכה של המדרכה תלול מאוד. (רמפה באורך של 1 מטר, גובה מדרגה כ-15 ס"מ)   בצד שמאל למדרכה בסמוך למקומות החניה נמצאת מרפסת, העלייה אליה במדרגה גבוהה. ליד מקומות החנייה יש שילוט בולט וברור לרכבל למסעדה לקפטריה וכרטיסים.


בית הקפה

בהמשך העלייה לכוון המסעדה בצד שמאל ישנה ירידה תלולה מאוד ולאחריה רמפה תלולה ביותר המובילות לרכבל העליון. המדרון בנוי מלבנים מחוספסות למניעת החלקה. ניתן לראות בתמונה שבצד ימין לדרך התלולה יש מעקה ברזל צהוב אך  בצד שמאל מעקה אבן נמוך ולא בטיחותי. אנשים מובלים בכסא גלגלים עלולים ליפול כתוצאה מאיבוד שליטה של המוביל.
 זו הייתה למעשה האפשרות השנייה להגיע אל הנקרות: מקום החנייה דרך רמפה אל הרכבל העליון ומכאן אל הרכבל התחתון. כמובן שלנכים בכיסאות גלגלים עדיפה אפשרות ראשונה דהיינו דרך המנהרה כפי שציינתי בהתחלה אבל במחיר כבד של אי צפייה בנוף עוצר נשימה ובהפסד חווית הנסיעה ברכבל. פרויקט גשר עילי יפתור בעיה זו.
ניתן ממקום החנייה להגיע ישירות למסעדה בהליכה על המדרכה. בדרך למסעדה ישנה מרפסת תצפית נוספת.  המדרכה צרה מאוד ולאורכה כפי שניתן לראות בתמונה מוצבות תיבות צמחייה, כסאות ושולחנות שחוסמים את דרכם גם של הולכי רגל המגיעים למסעדה.
מול דלת המסעדה מסומנים שני מקומות חנייה לנכים. המקומות מתאימים גם לחניית רכבים מסוג ואן. (ליד מעבר הגבול). שפת המדרכה באזור המסעדה גבוהה בכ-5 ס"מ וכסאות גלגלים יכולים לעלות בשיפוע באורך 20 ס"מ שנבנה בין מרפסת התצפית למסעדה אולם הדרך חסומה כאמור לעיל.
רוחב המדרכה כ-1 מטר ואין אפשרויות תמרון או להסתובב במקום בכסא גלגלים. דלת המסעדה נפתחת החוצה- גורם נוסף מקשה ומצמצם את מרחב ויכולת התמרון ליד הדלת.
המבנה מחולק פונקציונלית לשניים חלקו האחד מסעדה ושני חנות מזכרות. לכל אורך הדרך מוצבים עמודי תאורה. מאחר וסקרתי את המקום בשעות היום אינני יודעת מה טיבה ומה עוצמת התאורה.
 
תוכניות לעתיד לשיפור הנגישות- גשר עילי
כאמור המצב כיום כדי להגיע ממתחם חניית הנכים אל הרכבל העליון יש לרדת המדרון ורמפה תלולים מאוד, ירידה בהם כרוכה בסיכון רב.
מתוכנן, על כן, גשר המתחיל ממתחם חניית הנכים עד הרכבל העליון. הגשר עובר על בסיס המצוק ונושק למצוק . אורכו 90 מטר רוחבו 2.5 מ' הפרשי גובה מהחנייה עד הרכבל העליון 3.5 מטר. לכל אורך הגשר ניתן יהיה לצפות בנוף המדהים ועוצר נשימה. במתחם חניית הנכים תבנה סככה ובכניסה לרכבל העליון פרגולה נוספת.
עלות הפרויקט 1.7 מליון ש"ח
הפרויקט אושר ע"י ועדת ביטוח לאומי.
הגורמים המשתתפים במימון הבנייה הם האתר וגורמים ממשלתיים כמו משרד התיירות.
נכון להיום יש צורך בגיוס של כמה מאות אלפי שקלים ועם גיוסם, פרויקט בניית גשר עילי יצא לפועל.

תודה לזהבה שמואל, מתנדבת נגישות ישראל צפון ותושבת רגבה. 
 

ראש הנקרה - ד.נ. גליל מערבי 22825,
 טל: 073-2710100, פקס: 073-2710131 ,

 דואר אלקטרוני 

כתובת האתר 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד