ביקור משלחת קריית ביאליק בקמניץ, גרמניה – ב-ראי הנגישות

3/08/2017
 
 
המשלחת בביקור בבית עיריית קמניץ

משלחת ממועצת העיר קריית ביאליק, בהשתתפות מנהלת נגישות ישראל צפון-נ.י.צ. ד"ר רויטל שורץ-סבירסקי, אורית שיש וד"ר רפי ורטהיים - הוזמנה בסוף חודש יולי לעיר קמניץ בגרמניה, במטרה לקדם קשרים בין שתי הערים

 

חברי המשלחת התקבלו בחום וקיימו כמה מפגשי עבודה לקדם חילופי משלחות בתחומי אמנות, מוסיקה, תרבות, ספורט ונוער. מפגשים התקיימו גם בתחומי החינוך - סיור בגן ילדים ולמידת עמיתים בנושא אוכלוסיות עם מוגבלויות על ידי סיור במועדון ספורט ובמועדון חברתי לאנשים עם מוגבלויות ופגישה עם רכזת הנגישות העירונית.

 

תשומת לב מיוחדת ניתנה להידוק הקשר עם הקהילה היהודית בקמניץ; סיור בבית הקברות בו טמונים גם שרידים של ספרי קודש, סיורים באתרים בהם שובצו במדרכה "אבני נגף" לציין מקום מגוריהם של נרצחים בשואה תושבי העיר, סיורים עם ניצולת שואה ואשת עדות, הגב' רנטה אריס, שליוותה את ביקור המשלחת בקסמה הרב במשך כל ימי הביקור וארוחת ליל שבת מרגשת בבית הכנסת.

 

קשר מיוחד ומעורר השתאות נרקם עם הגב' דורותיאה לוקה, כומרה בכנסיה בקמניץ אשר עומדת בראש אגודת ידידי ישראל בקמניץ והרעיפה חום על המשלחת תוך רצון להדק את הקשרים בין שתי הערים ולהעצימם.

 

המשלחת ברחבת הכניסה של מוזיאון שוקן 
המשלחת ברחבת הכניסה של מוזיאון שוקן

 

נגישות בקמניץ


ברמת הנגישות,
הסיור בקמניץ משקף עיר נגישה. כל מבנה ציבורי נגיש – כניסה ללא מדרגות, שירותי הנכים, שילוט ניגודי וסימון לעיוורים. בנוסף מוצבים בכל מקום דלפקי מידע נגישים גם לחירשים. 

 

המוזיאונים מוקפדים בנגישותם וכן המסעדות ובתי הכול-בו. המדרכות, כבארצות אירופה - בנויות מאבנים קטנות ולא קלות להתניידות בכ"ג או בקביים. 
בעיריית קמניץ מועסקת פטרה ליברטראו, רכזת נגישות במשרה מלאה, המטפלת בנועם וביעילות בכל סוגי המוגבלויות ברמת נגישות, הגברת מודעות במערכת החינוך, פסטיבלי אמנים עם מוגבלויות ועוד. הפגישה עמה לשיחה ממושכת גילתה אישה מרתקת, נלהבת ומסורה לתפקידה. 

הביקור בקמניץ כלל סיור עם נציגי הרשות במרכז ספורט נכים חדיש ונגיש להפליא, כולל מנוף המתנייד מחדר ההלבשה היישר לברכה הנגישה, מרחבים נגישים עם ריהוט מיוחד ומותאם וכל ענפי ספורט לאנשים עם מוגבלויות במימון ממשלתי מלא. אנשים עם מוגבלויות מכל רחבי מדינת סכסוניה מוסעים ברכבים נגישים למרכז ספורט זה אף זאת במימון ממשלתי מלא.

 

לאחר מכן המשיך הסיור למועדון חברתי יפה להפליא המיועד לכל סוגי המוגבלויות, כפתרון חברתי לשעות אחה"צ. היה מרגש לשבת עם החבר'ה הללו, לשאול ולהישאל על נושאי נגישות וקבלת השונה בישראל ובגרמניה.

הרכב אשר הקצתה עיריית קמניץ להסעת המשלחת במהלך הביקור היה נגיש עם רמפה ידנית. ההמראה משדה התעופה "טגל" בברלין גילתה בעייתיות קשה
היעדר שירותי נכים במתחם בו "נכלאים" הנוסעים לארץ בטרם ימריאו. חשוב להדגיש וליידע זאת מעל כל במה!

 

המשלחת ביקרה במועדון חברתי לאנשים עם מוגבלויות  בריכה נגישה במועדון ספורט הנכים בעיר
המשלחת ביקרה במועדון חברתי לאנשים עם מוגבלויות                                          בריכה נגישה במועדון ספורט הנכים בעיר

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד