פשוט ומבריק: מקל נחייה חכם שאומר לעיוורים מי נמצא בקרבתם

14/05/2015
 
 
אדם משתמש במקל נחייה

פיתוח של שלושה סטודנטים מבריטניה מתבסס על רכיבי סמארטפונים ומעניק יכולות זיהוי פנים למקל הנחיה. בעזרתו, יכולים עיוורים לדעת מתי חבר או קולגה נמצא בקרבתם, לקבל הנחיות קוליות לניווט ועוד

בשנים האחרונות הופיעו לא מעט פתרונות טכנולוגיים שנועדו להקל על עיוורים ובעלי מוגבלויות ראיה אחרות - משבבים ביולוגיים-אופטיים המושתלים בעין ועד לטלפונים חכמים עם ממשקים יעודיים. אבל הפיתוח האחרון הוא הפשוט והשימושי ביותר: מקל נחיה שמזהה אנשים.

שלושה סטודנטים מאוניברסיטת בירמינגהם שילבו בתוך המקל יכולות של טלפון חכם - מצלמה, סוללה, אנטנת בלוטות', חריץ לכרטיס מיקרו-SD ומעבד המריץ מערכת הפעלה בסיסית. התוצאה היא מקל שהוא עדיין קל לנשיאה, אבל מסוגל לזהות את העוברים ושבים במרחק של עד עשרה מ'.

בני משפחה או חברים יכולים להעלות לכרטיס המיקרו-SD תמונות של כל האנשים המוכרים למשתמש - בני משפחה, קולגות מטפלים, חברים, שכנים ועוד. אם מקל הנחיה יזהה את האדם מולו, הוא ירעד קלות וישמיע למשתמש את שם האדם באוזניית בלוטות'. בנוסף, יקבל המשתמש הכוונה לעבר אותו אדם, אם ירצה בכך.

ראש הפרויקט, סטיב אדיגבו, סיפר כי סבו עיוור. "אני יודע כמה המכשיר הזה יכול להקל עליו" כתב. "הוא משתמש בטכנולוגיות מוכרות, אבל אין משהו כזה בשוק כרגע". הוא אומר שהם מקווים להתחיל בניסויים מעשיים בשנה הבאה. היתרון הגדול ביותר של הפיתוח שהוא זול, קל לשימוש, נשען על טכנולוגיות זמינות ומבוסס על טכניקות שעיוורים מורגלים בהן.

 

הכתבה התפרסמה לראשונה באתר כלכליסט - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד