פיתוח מיוחד: קביים חכמים עם כפתור מענה לטלפון נייד (ynet)

10/06/2015
 
 
אדם עם קביים

במסגרת תחרות שהתקיימה בישראל, לפיתוח מוצרים לאנשים עם צרכים מיוחדים, זכתה בפרס החדשנות קבוצה שהציגה קביים חכמים. בין הרעיונות שעלו: קביים עם בולמי זעזועים, קביים עם מערכת ביו פידבק וקביים בעלות מבנה ארגונומי מותאם אישית

אחרי אלפי שנים, הגיע העת לשדרג את הקביים ולהתאימם למאה ה-21. "קביים הם מוצר נפוץ, שלא השתנה הרבה מאז ימי הפרעונים", אומר ד"ר ירון סחר, מנהל המחלקה לשיקום חבלות מוח בבית החולים לוינשטיין, שלקח חלק בקבוצת הפיתוח של הקביים החכמים.

הקביים החכמים זכו בפרס החדשנות במסגרת אירוע TOM TLV - מרתון בן שלושה ימים של מייקרים במטרה לפתח רעיונות ואבי טיפוס למוצרים עבור אנשים עם צרכים מיוחדים. במרתון משתתפות קבוצות שונות הכוללות אנשי טכנולוגיה והנדסה, מעצבים, רופאים ומטפלים וכן אנשים עם צרכים מיוחדים אשר מעלים רעיונות מצרכי היומיום שלהם.

שילוב מערכת ביו פידבק בקביים

"מאז שאני ילד קטן היו לי המון רעיונות לשפר את הקביים, ומעולם לא מיממשתי אותם", מספר ד"ר סחר, המשתמש בעצמו בקביים בגלל מום מלידה, "כשנפגשתי עם הקבוצה חיפשנו רעיון לתחרות, ואז הצעתי שנשים בקביים מתג שאפשר יהיה לענות לטלפון נייד. זה הדבר שהכי קשה עם קביים. כשהטלפון מצלצל לי בכיס, אני צריך לעצור, להשעין את הקב על משהו, לענות ביד אחת ולהחזיק עצמי ביד שנייה, בזמן שאני מדבר".

הפתרון שמצאה הקבוצה היה כפתור המוטמע בקב ומאפשר לענות לשיחה. בהמשך עלה רעיון להוסיף לחצן חירום ובו מספר טלפון הנבחר על ידי המשתמש לחיוג מהיר בעת הצורך. מכאן, הדרך לשילוב מערכת ביו פידבק חכמה הייתה קצרה.

"מערכת הביו פידבק שפותחה מספקת למשתמש מצד אחד מודעות ויכולת מעקב על מצבו הגופני ומצד שני, מאפשרת למטפלים לבנות תוכנית שיקום מותאמת אישית ולעקוב אחריה גם מרחוק", מסביר עופר בר, חבר נוסף בקבוצה, מנהל טכנולוגיות האינטרנט וחלק מצוות CTO בכללית, "שימוש במחשוב לביש, וניתוח של BIG DATA מאפשר לספק טיפול יעיל יותר, מותאם אישית וכן לבצע פעולות מניעתיות".

קביים נוחים ומזעור נזקים

לצד הפתרונות האלקטרוניים, נמצאו גם פתרונות ארוגונומיים לקביים, במטרה להתאימם באופן אופטימלי לכל משתמש. ד"ר סחר מספר שתוך כדי עבודה אמר לאחד המפתחים כי חלם תמיד על בולם זעזועים לקביים. זמן קצר אחר כך כבר נקרא לבדוק את האבטיפוס של הקביים עם בולמי הזעזועים.

לדברי בר, יישום בולם הזעזועים נלקח מעולם האופניים. "המטרה היא לפחית את הלחץ על פלג גוף העליון של המשתמש, ולהכפיל כוח לקראת התנועה הבאה",

במהלך התחרות יוצרו כמה אבות טיפוס לקביים החכמים, ד"ר סחר מעיד שמבין הקביים שנוצרו בתערוכה, היו כמה דגמים של קביים שהיו נוחים לו מהרגע הראשון, וגם כמה דגמים שעדיין יש לשפר. "צריך לזכור שמה שעשינו היה רק סוגים של אבטיפוס, וכדי לייצר מוצר נגיש עוד יש צורך במחקר", הוא מדגיש, "אבל זו הייתה התנסות מעניינת, ואני מקווה שהרעיון יקרום עור וגידים".

"אנו בוחנים כעת את המשך פיתוח של הקביים בשיתוף עם צוות הפיתוח, בית החולים לוינשטיין, מכון ראות ושותפים פוטנציאליים נוספים", מבהיר בר "להערכתי הסיכוי לישימות, גבוה".

לכתבה המלאה שהתפרסמה באתר ynet - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד