מתקן שהושתל בעמוד השדרה החזיר את תפקוד הגפיים

9/04/2014
 
 
ארבעת הנכים שהשתתפו במחקר

מדענים בארה"ב מדווחים כי לראשונה הצליחו ארבעה מטופלים נכים להניע את רגליהם במהלך טיפול במיתקן גירוי לעמוד השדרה שהושתל בהם. הטיפול גם החזיר להם שליטה על שלפוחית השתן, תנועות המעיים והתפקוד המיני.

תקווה למשותקים: במחקר יוצא דופן, הצליחו ארבעה משותקים להניע את גפיהם באמצעות מיתקן חדש המושתל בעמוד השדרה ומעביר גירויים חשמליים אל הגפיים. הממצאים פורסמו בגליון החדש של כתב העת הנחשב Brain.

"המסר הוא שמשותקים עם פגיעת עמוד שדרה לא צריכים בהכרח להשלים עם השיתוק", אמר רודריק פטיגרו, ראש המכון לביו-הנדסה רפואית, הגוף הפדראלי שסייע לממן את המחקר, "פגיעת עמוד שדרה היא איומה, אבל כעת יש תקווה".

המתקן הקרוי "גירוי אפידורלי חשמלי" מושתל בעמוד השדרה ומעביר זרמים היוצרים מחדש סיגנלים חשמליים בין המוח לרגליים, שעד כה לא פעלו כלל בשל הפגיעה בעמוד השידרה שגרמה לשיתוק.

כל ארבעת הגברים הנבדקים היו משותקים שנתיים עד ארבע שנים. כולם הצליחו להרים את רגליהם, לכופף את קרסוליהם ולתמוך במשקלם בזמן עמידה כשהמיתקן פעל.
בנוסף, כל הארבעה השיגו שליטה מחדש בשלפוחית השתן ובתנועות המעיים, הצליחו שוב לתפקד מבחינה מינית והצליחו להשיג שליטה גם בטמפרטורת הגוף ולחץ הדם, גם כשהגירוי האפידורלי לא פעל.

אבל תוצאות הגירוי האפידורלי אינן נראות באופן מיידי. כל ארבעת הגברים נאלצו להעתיק את מקום מגוריהם ללואיזוויל למשך שנתיים לצורך השתלת המיתקן, הטיפול, והשיקום. עדיין מוקדם לדעת אם הטיפול יתאים לכל פגיעת עמוד שדרה אבל הרופאים משוכנעים שההצלחה של ארבעה מטופלים מתוך ארבעה, היא תקווה לבאות. כעת מתכוונים החוקרים לגייס 2,000 משותקים נוספים, למחקר רחב היקף שיבחן שוב את יעילות ובטיחות המכשיר.

 

לכתבה המלאה באתר ynet - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד