פיתוח טכנולוגיה מסייעת עבור מומחה מוצרי מחשב ביחידת מודיעין בבריטניה
13/06/2006
 
 

שיתוף פעולה של מספר גופים בפיתוח טכנולוגיה מסייעת עבור מומחה מוצרי מחשב ביחידת מודיעין בבריטניה

פול הולימן, מומחה למוצרי מדף פיתח קריירה מוצלחת בת 20 שנה במודיעין הבריטי – ועוד היד נטויה. למרות עיוורונו, הולימן מציג שאלות רבות, מפשוטות ועד מורכבות בתחום התוכנה הסטנדרטית שבה משתמשים במשרד הממשלתי הבריטי שלו. הולימן נעזר בכלי טכנולוגיה מסייעת שנקרא "האל" (Hal) וביכולת ההתאמה שלו לכלי הניהול שבהם משתמש צוותו של הולימן.

פול הולימן הוא עיוור לחלוטין מלידה – עובדה שכלל לא הגבילה את יכולתו ללמוד, לצמוח ולקדם את הקריירה שלו. כסטודנט באוניברסיטה הוא סיים בהצטיינות תואר ראשון BSc במתמטיקה ונקלט במרכז התקשורת והמודיעין (GCHQ) בצ'לטנהאם באנגליה, שם הוא מנהל קריירה מוצלחת כבר 20 שנה.

הולימן מתמודד עם הקצב המהיר של תפקידו הנוכחי כמומחה מוצרי מדף ב-GCHQ בסיוע קורא מסך מחשב בשם "האל" של חברת Dolphin. הולימן זוכה לתמיכת מעסיקו – ממשלת בריטניה, חברת טכנוליות המסייעת   Dolphin וחברת HP, ספקית הפתרונות הטכנולוגיים של GCHQבפיתוחפתרון הנגישות האפקטיבי שהוא משתמש בו.

טכנולוגיה מסייעת מספקת גשר לפונקציונליות מלאה

תפקידו של הולימן הוא לתת תמיכה טכנית לעובדי GCHQ, קבלנים ועובדים זמניים המשתמשים במחשבים מבוססי Windows. הוא מתמקד בעיקר במוצרי מיקרוסופט כולל Office 97, Office 2000ו-Office XP.

מחשבו של הולימן מצויד בקורא מסך Hal גירסא 5 שפותח על ידי חברת Dolphin. קורא המסך מאפשר לו לקרוא, במקום לראות, מה קורה על המסך. המידע שעל הצג מתורגם לדיבור או לכתב ברייל. "Hal נותן לי כלי יציב לגישה באמצעות ברייל ודיבור סינטתי למערכת ההפעלה Windowsולסביבת Office", אומר הולימן. "לא יכולתי לבצע את תפקידי בלי תוכנה זו. בבירור, אני תלוי לחלוטין בטכנולגיה מסייעת במשך כל יום העבודה."

שיתוף פעולה עם HP ו-Dolphin מביא לפתרון תואם

כאשר יחידתו של הולימן החליטה להחליף את כלי ניהול התקלות שלה – הכלי המשמש לתיעוד ומעקב של בקשות תמיכה – הולימן היה מודאג. הוא רצה לוודא שכל מוצר שיירכש יהיה נגיש עבורו. "אני משתמש בכלי זה כל הזמן – חיוני שתהיה לי גישה נוחה ומיידית".

על מנת לוודא שהכלי יהיה נגיש להולימן ולאחרים שעשויים להזדקק לו, דרישת הנגישות נכתבה במפורש בחוזה לפני המכרז. כאשר HPזכתה בחוזה באמצעות מוצר ה-Service Desk שלה (חלק מחבילת HP OpenView לניהול שירותים) הם לקחו אחריות על מנת לוודא נגישות והתחילו לעבוד עם הולימן למציאת פתרון. בשלב הבדיקות, הולימן ניסה להשתמש ב-Service Desk עם שני קוראי מסך אחרים. "הנסיונות נכשלו", הוא אומר, "התמיכה במקלדת לא היה טובה והסדר שבו הפוקוס עבר מאובייקט לאובייקט לא היה משביע רצון."

אז נכנס לתמונה קורא המסך Halגירסא 5 ששוחרר לאחרונה על ידי חברת Dolphin. המוצר כולל תמיכה בקבצי קונפיגורציה ספציפיים ליישום שהיו ניתנים להתאמה עבור מוצר ה-Service Desk HP ביקשה ממחלקת התמיכה של Dolphin להתאים קובץ עבור Service Desk.  Dolphin ביצעו זאת ומאותו רגע הולימן משתמש בהצלחה באפליקציה.

יחידת המגוון מנהלת תהליך לרכישת טכנולוגיה מסייעת

בבריטניה קיים מימון ממשלתי עבור טכנולגיות מסייעות – כפוף להערכת צרכים אידיבידואלית, מסביר הולימן. "למרות שניתן להשתמש במימון זה ואנו אכן משתמשים בו, בדרך כלל אנו מעדיפים לרכוש מוצרים מסייעים ישירות כדי שיהיה לנו שליטה מלאה באילו מוצרים נתמכים ואינם נתמכים בתוך יחידתנו".

"במקרה שלנו, כאשר מזוהה צורך בציוד, העובד עם מוגבלויות ומנהלו יכולים לפנות ליחידת המגוון (diversity) בארגון", אומר הולימן. בגלל שחלק מלקויי הראיה כמוני מתעדכנים כל הזמן בנוגע למוצרים באמצעות מאמרים, האינטרנט ותערוכות, מתייעצים איתנו איזה ציוד יתאים ביותר לצרכים של אותו עובד.

אם אדם כבר מכיר מוצר מסויים והמוצר תואם טכנית לסביבת המחשוב הסטנדרטית, GCHQבדרך כלל יאשר לרכוש אותו, אומר הולימן. "אנו גם מחזיקים רשימה של מוצרים 'מאושרים' שכבר בוצעה להם בדיקת תאימות לקונפיגורציית המחשבים שלנו". לדעת הולימן התהליך הזה יעיל – "הוא מספק לאנשים את הטכנולוגיה המסייעת שהם צריכים כדי לבצע את תפקידם על הצד הטוב ביותר".

טכנולוגיה מסייעת מאפשרת תקשורת עם עמיתים לעבודה

"אנחנו פועלים בסביבה של 'משרד אלקטרוני', עם תרבות חזקה של שיתוף ידע", אומר הולימן. "עם עזרתם של מוצרי הטכנולוגיה המסייעת, אני יכול להשתלב בצורה מלאה עם שאר חברי הצוות."

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה פיתוח טכנולוגיה מסייעת עבור מומחה מוצרי מחשב ביחידת מודיעין בבריטניה: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד