בחברת הסלולר האמריקאית סינגולר, נגישות טובה לעסקים
13/06/2006
 
 

בחברת הסלולר האמריקאית סינגולר, נגישות טובה לעסקים

במבט ראשון, לא נראה שבחברת סינגולר (Cingular) לוקחים ברצינות את נושא הנגישות. החברה היא מפעיל הרשת הסלולרית השני בגודלו בארה"ב מעסיקה 35,000 עובדים והכנסותיה הן כ-13 מיליארד דולר בשנה. לדוגמא, אין בארגון אדם או מחלקה המרכז את המידע על טכנולוגיה מסייעת.

נגישות משולבת בתוכנית המגוון של החברה

אבל נגישות לעובדים עם מוגבלויות היא נושא חשוב מאוד בסינגולר – נושא הזוכה לעדיפות בחברה. למעשה, נושא הנגישות משולב בתוכנית מגוון צוות העובדים (diversity) של החברה.

הסיבה היחידה שאין מחלקה המתמחה בטכנולוגיה מסייעת היא ששילוב אנשים עם מוגבלויות הוא נושא המעסיק את כולם בסינגולר, אומרת גלוריה ג'ונסון, סגנית נשיא למגוון בסינגולר. "אנו מוודאים שצוות העובדים שלנו משקף את הקהילות איתם אנו עושים עסקים ושאנחנו מחפשים כשרונות בכל מקום שבו הם נמצאים", אומרת ג'ונסון, "ואנו מרחיבים את עקרון המגוון גם לספקים, לקהילות ולשיווק מרובה תרבויות. אנו עושים הכל כדי שכל אדם שאיתו אנו באים במגע – עובד, ספק, לקוח וחבר קהילה – ירגיש בנוח ככל האפשר."

יוזמה אחת שעוזרת לשלב פתרונות נגישות למוצרים ולשירותים של החברה היא "כח המשימה לנגישות סלולרית" המעודד את עובדי וספקי סינגולר לפתח מוצרים נגישים. בנוסף, החברה וידאה שאתר האינטרנט שלה תואם את הנחיות הנגישות של קונסורציום האינטרנט העולמי (W3C). החברה נפגשת מפעם לפעם עם עמותות העוסקות בתחום לקבלת חוות דעת וכן כל עובד עובר הדרכה בנושאי מגוון.

על פי המחויבות לנגישות שעליה הצהירה החברה "דרושה עבודת צוות החל מתכנון המוצרים ועד לתמיכה בלקוחות, כולל כל מה שבאמצע", אומרת סוזאן ק. פלמר, מנהלת רגולציה פדרלית בסינגולר. אבל סינגולר לא משקיעה מאמצים כבירים אלה רק ממניעים פילנטרופיים.

נגישות טובה לעסקים

"אפשר לומר בבטחון שנגישות לאנשים עם מוגבלויות טובה לעסקים," אומרת פלמר, "אם אתה מפתח מוצרים ושירותים נגישים ללקוחות או מאפשר גישה לכלי העבודה לעובדים – זה משתלם לחברה."

"למרות שאפליה נגד אנשים עם מוגבלויות אינה חוקית, שיעור האבטלה באוכלוסיית הנכים היא כ-70%, כך שניתן לומר כמעט בוודאות שחלק מהחברות לא שוקלות הכלל העסקת נכים. כדאי לשים לב שלאנשים עם מוגבלויות יש בנוסף ליכולות הדרושות גם מוטיבציה גבוהה ויכולת גבוהה לפתרון בעיות ואנו נהנים מתרומתם לארגון", אומרת פלמר.

הנסיון והעניין של פלמר בנגישות הוא גם בפן המקצועי וגם בפן האישי. בנוסף לתפקידה כמנהלת רגולציה פדרלית – שבמסגרתו היא אחראית על יישום חוקי צרכנות ושיוויון לאנשים עם מוגבלויות – פלמר עצמה משתמשת בטכנולוגיה מסייעת כבר 16 שנים להתגבר על ליקוי ראיה. ראייתה מוגבלת ליכולת להבחין באור ובניגודי צבע בלבד. כפתרון, היא משתמשת בקורא המסך JAWS, בסורק ובמדפסת ברייל.

"הטכנולוגיה המסייעת השתפרה משמעותית במהלך השנים בהן אני משתמשת בה", אומרת פלמר. "והמנהלים שלי מהווים דוגמא מצוינת איך צריך לטפל באנשים עם מוגבלויות במקום העבודה. בסינגולר אוהבים לחשוב בצורה לא "מרובעת". זה הצליח עבורי, עבור העובדים והלקוחות בעלי המוגבלויות שלנו ולחברה עצמה".

פתרונות הנגישות דורשים כיוונון עדין

אספקת מוצרים ושירותים נגישים עשויה לדרוש כיוונון עדין, כגון הארכת הזמן המקסימלי לתגובה בשירותי חיוג קולי עבור לקוחות שעונים לאט יותר. הדבר כולל גם משלוח חשבונות, על פי דרישה, בדפוס גדול ובברייל ללקוחות עם מגבלות ראייה. כמו-כן כל נציג שירות לקוחות עובר הדרכה כיצד לשרת טוב יותר לקוחות עם מוגבלויות, וכן הוקם מוקד מיוחד למתן גישה ישירה באמצעות מסופי TTYומומחי פיתוח המוצרים הודרכו על מנת שיביאו שחשבון את הצרכים של אנשים עם מוגבלויות.

סינגולר חורגת מדרישות החוק הבסיסיות

החוקים הפדרליים וחוקי המדינות השונות בארה"ב דורשים נגישות בסיסית, אבל המחויבות של סינגולר חורגת הרבה מעבר לדרישות החוק. הנחישות של סינגולר להפוך את המגוון והנגישות לנקודת חוזק של החברה מגיעה מההנהלה הבכירה שמדגישה שהמחויבות הזאת היא פשוט עוד דרך לשרת את כל הלקוחות. על פי פלמר, "סינגולר מבינה שטכנולוגיה מסייעת היא עוד כלי להעלאת התפוקה של העובדים. על מנת לטעת באנשים בחברה התלהבות מהנושא, צריך שההנהלה הבכירה תיתן את הכיוון הנכון וצריך את העובדים הטובים ביותר בעולם. לנו יש גם את זה וגם את זה."

 

דרג את הכתבהדירוג כתבה בחברת הסלולר האמריקאית סינגולר, נגישות טובה לעסקים: 0
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד