עשר המצאות חכמות עבור אנשים עם מוגבלות

29/09/2013
 
 

חברות טכנולוגיה מפתחות מוצרים תוך מחשבה על לקוחותיהן, ומכוונות טלפונים חכמים, טבלטים, מערכות הפעלה או אפליקציות לצרכים הייחודיים של שוק נתון.

מספר חברות, וגם יזמים יחידים, מתמקדים בקהל האנשים שחיים עם מוגבלות. הם מפתחים התקנים מותאמים שעוזרים לשיפור איכות חייהם של לקוחות מיוחדים אלה. מוכרות כ-"טכנולוגיות מסייעות", המצאותיהם כוללות כל דבר שעוזר לאדם להשלים פעילויות יומיומיות, ומשתרעות על תחום רחב של מורכבות.

מוצגים כאן עשרה פיתוחים "מגניבים" במיוחד של טכנולוגיה מסייעת שממחישים עד כמה תחום זה התקדם. אלו המצאות מעשיות, כמו מכונית שתוכננה מראש למשתמשים בכיסא גלגלים; התקנים הגובלים במדע בדיוני, כמו זרוע ביונית; ואף מכשירים נפוצים שעוזרים, כמו שואב אבק רובוטי.

ראית או השתמשת באיזו המצאה מרשימה כמו אלה? שתף/שתפי עמנו בתגובות.

1. מכונית חשמלית קֶנגורו

המשתמשים בכיסא גלגלים נוהגים במכוניות זה מכבר – התאמות ושינויים מגוונים מאפשרים יותר נגישות ותפעול. אבל קיים חסרון בולט – ברוב המקרים יש לקפל הכיסא ורק אחרי כן להכנס לרכב, הליך שיכול להיות ארוך וקשה.

הקֶנגורו – מובא ע"י המייסד והמנכ"ל סטייסי זוארן ( Stacy Zoern ), שמתמודד עם ניוון שרירים – הוא רכב חשמלי אשר בו הנוהג יכול להשאר בכיסא הגלגלים שלו. הוא נחשב ל"מכונית קהילתית", בהגיעו רק עד 40 קמ"ש (המקסימום המותר בארה"ב לרכב מסוג זה) ומיועד להתניידות בקרבת מקום. על פי אתר החברה, הקֶנגורו יהיה זמין בקרוב.

 אדם בכיסא גלגלים נכנס לרכב קנגורו

 

2. חגורה חכמה ( SMART )

סובלים מכִּפְיוֹן ( epilepsy ) עלולים לחוות התקף בכל זמן נתון, לרוב ללא התראה מוקדמת. במאי 2013, סטודנטים מתקדמים ב אוניברסיטת  Rice  שבטקסס פיתחו חגורה ( Seizure Monitoring and Response Transducer ) שמגלה סימנים של התקף כִּפְיוֹן. החגורה גם יכולה לשדר הודעה אלחוטית למטפלים ולצוותי השגחה.

חגורת SMART מיועדת לבני/בנות שש ומעלה, והיא עדיין בפיתוח.

 

3. טלפון חכם ברייל

ראינו כבר טלפונים סלולאריים עם מקשי ברייל, אבל מה עם טלפונים חכמים בעלי מסך מגע? סומיט דגר ( Sumit Dagar ), עמית TED מאז 2011, מפתח טלפון עם מסך הבנוי כמערך פינים. בשעת קליטת הודעה, הפינים מעצבים צורות ואותיות בטכנולוגיה של "סגסוגת זוכרת צורה".

דגר מקווה להציג את הטלפון הזה לקראת סוף 2013, במחיר של 185 דולר.

סמארטפון ברייל

 

4. מקלדת לוסי 4

עם מקלדת לוסי 4, אנשים עם מוגבלות, או אובדן היכולת להשתמש בידיהם יכולים להפעיל מחשב. המשתמש מרכיב מציין לייזר, מופעל סוללה, על גבי משקפיים או על גבי סרט סביב ראשו, ובעזרת קרן האור בוחר מקשים על "מקלדת" אנכית ייחודית.

אישה בשם ג'אנין, אשר סובלת משיתוק מוחין, פיתחה את לוסי, ואף השתמשה בה כדי ליצור אתר אינטרנט וסרטון הסברה. מקלדת לוסי 4 מאפשרת שימוש במחשב לאנשים עם מגבלות, ומפחיתה מאמץ מעייף.


5. אייבורג ( Eyeborg )

ניל הרביסון ( Neil Harbisson ) נולד עם אכרומטופסיה – הוא יותר מאשר עיוור צבעים, הוא רואה רק בשחור ולבן.

הוא פיתח את אייבורג, אותו הוא מחבר לראש ברצועה, כדי לזהות צבעים באמצעות צלילים שנשלחים לאוזניו דרך עצמות הראש. ההתקן יכול לזהות 360 גוונים.

למידע נוסף - לחצו כאן

ניל הרביסון עם אייבורג

 

6. דיינה-ווקס איי-מקס

דיינה-ווקס איי-מקס ( DynaVox EyeMax ) עושה שימוש בטכנולוגיה של מעקב אחרי תנועות עיניים לצורכי מיחשוב, צפייה בטלוויזיה, קריאה, ודיבור עבור אנשים עם ניידות מוגבלת.

המצלמה של איי-מקס עוקבת אחר תנועות עין המשתמש, ומאפשרת הפעלות שונות ע"י מיצמוץ או מבט מכוון.

דיינה-ווקס מציעה מגוון של כלים ואפליקציות לאנשים שצריכים עזרה בתקשורת. 

לעוד מידע - כנסו לכאן

דיינה-ווקס איי-מקס  

 

7. תצוגת ברייל אדג' 40

Braille EDGE 40  היא תצוגה אשר קוראת בזמן אמת תוכן ממסך מחשב וממירה אותו לברייל.

הפיתוח הייחודי הזה מעניין בגלל שבע האפליקציות המובנות בתוכו (אשר כוללות פנקס רשימות , יומן פעילויות ושעון עצר) והמיקום הנוח למקשי הניווט וההפעלה שלו.

ה-אדג' נמכר ב-2995 דולר.

תצוגת ברייל אדג' 40

 

8. איי-בוט ( iBot ) כיסא גלגלים מטפס מדרגות

חברת דקה ( DEKA ) מחקר ופיתוח, שנוסדה בידי דין קמן ( Dean Kamen ), חשבה על משתמשי כיסאות גלגלים כאשר פיתחה את האיי-בוט. כיסאות רגילים, ידניים או מופעלי חשמל, לעתים קרובות כושלים בשטחים משובשים.

האיי-בוט לא רק שמתפקד בכל סוג שטח, הוא יכול לעלות ולרדת מדרגות בעזרת טכנולוגיה של שיווי משקל פעיל, ואף יכול "לעמוד" (להתרומם לגובה עיניים).

אייבוט כיסא גלגלים

 

9. רובוטים ביתיים איי-רובוט

למרות ששואב האבק האישי רומבה לא פותח במיוחד לאנשים עם מוגבלות, הרובוטים הביתיים בסדרת איי-רובוט ( iRobot ) מאוד עוזרים לאנשים שאינם יכולים לנקות את ביתם בקלות בעזרת מכשירים רגילים.

הרומבה לא נחשבת כפריצה טכנולוגית, אבל מזלזלים בה מדי. רובוטים כמוה משתמשים בניווט אשר בו-זמנית בונה מפה ומתמצא בה כדי לנקות ביסודיות את סביבתם. זו טכנולוגית ניווט זהה לזו שבקו מוצרים עצמאיים אחרים של איי-רובוט: רובוטים צבאיים לסילוק פצצות.

איי-רובוט

 

10. זרוע ביונית דקה

זרוע דקה ( DEKA ), המכונה לעיתים לוק (לזכר לוק סקייווקר), היא פרוייקט בגיבוי DARPA המכוון לשרת קטועי גפיים עליונים. ההתקן בפיתוח מביא מהפיכה לתחום הפרוטטי, בהקנות למשתמש יותר שליטה.

דיבורים ושמועות על זרוע דקה נשמעים כבר כמה זמן, אבל על פי כתבה עדכנית ממגזין "מכניקה עממית", DARPA  עדיין מרחיבה את מעטפת היכולות של ההתקן.

זרוע ביונית

 

בונוס: גוגל Glass

גוגל Glass  נתפס לעיתים קרובות כחפיץ שמיועד להי-טקיסט ששואף להיות "מחובר" בכל עת. אבל קטלין ווס ( Catalin Voss ) בן ה-18 מפתח תוכנה למעקב אחר פנים עבור המשקפי המצאיות המוגברת. עם התוכנה, המשקפיים יהיו כלי טבעי עבור אנשים עם אוטיזם והפרעות קשורות.

מנגנון מעקב אחר פנים של הסטאט-אפ שלו, סנשן ( Sension ), עוזר למשתמשים לזהות ולהבין טוב יותר את הבעות הפנים, ומהן את הרגשות, של אחרים.

משקפי גוגל

 

תודה מקרב לב לאילן אלרון על התרגום המקצועי של כתבה זו.

דרג את הכתבהדירוג כתבה עשר המצאות חכמות עבור אנשים עם מוגבלות: 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
6 מדרגים
הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד