דרך האצבעות: סמארטפון בלי לראות

30/12/2013
 
 
ארבעה סמארטפונים

בין מיליוני משתמשי האייפון, אנדרואיד, ואולי אפילו ווינדוס פון, ישנה קהילה מצוצמת של עיוורים ולקויי ראייה המבקשים לקחת חלק בעולם הסמארטפונים ולהנות ממה שיש למכשירים המצוינים האלה להציע. יצרניות מערכות ההפעלה לניידים אמנם מספקות מערכת המקריאה את תוכן המסך אך מתוך 35 שפות נתמכות, אף אחת מהן היא לא עברית ועליהם לחפש תוכנות חיצוניות יקרות. אילו פתרונות זמינים למי שלא רואה?

הקול הקטן שבפנים

למערכת ההקראה יש שני רכיבים משמעותיים, אחד הוא המנגנון שמזהה את הטקסט על המסך והשני הוא מנוע הדיבור שממיר את הטקסט לקול. סמארטפונים מבוססי אנדרואיד או iOS מסוגלים להקריא ישירות מתוך המכשיר ללא צורך בתוכנות נוספות מכיוון שהיכולת הזו הוטמעה במערכת ההפעלה. המנגנון המזהה אמנם יודע לקרוא את העברית, אך נכון להיום, אף יצרן מערכת הפעלה לא כלל את מנוע הדיבור בעברית.

כרגע יש שני פתרונות מרכזיים בעברית עבור עיוורים: מערכת אהרון למכשירי אנדרואיד ומספר מכשירים מפרויקט Ray שבו מדובר במכשירי אנדרואיד של חברת Huawei (ואווי) עם מערכת הפעלה ייחודית משלה.

מערכת אהרון

מנוע הדיבור לאנדרואיד - רון של חברת אהרון, מיועד לכל מי שמעוניין לעשות שימוש מלא בסמארטפון הקיים, ושהוא מסוגל טכנית להתמודד עם מגוון פונקציות ומערכת הפעלה מלאה ומסובכת. שמוליק נעמן, המשווק את מנוע הדיבור רון מספר לנו שהרעיון כאן היה "להנגיש" עבור המשתמשים את מערכת ההפעלה המקורית ולא לשנות בה דבר. המנוע שיצא בספטמבר השנה עובד עם מערכת ה-TalkBack המובנית באנדרואיד שמזהה את הטקסט המופיע על המסך ושולחת אותו למנוע כדי שיהפוך אותו לקול.

בדקנו את מנוע רון על מכשיר נקסוס 4, וגילינו כי יש לו נטייה להשהיה קלה בין הקראה להקראה ורק בחלק מהסעיפים בתפריטים השונים. עכשיו דמיינו שבין כל פריט בתפריט הייתם סוגרים את העיניים ל-2-3 שניות. מתסכל למדי לא? להבדיל מאפליקציות אחרות שלהן אין ממש שירות וגם אם יש, הוא בוודאי לא פרונטלי - לרון יש שירות אישי לכל לקוח. את מנוע הדיבור רון ניתן לרכוש אצל המשווקים ב-1200 שקלים.

ומה עם אייפון?

במהלך התחקיר שמענו לא פעם מעיוורים ומקורבים לתעשייה הייעודית עבורם, כי ישנה תנועה גדולה של משתמשים המעוניינים לעבוד עם מכשיר האייפון בעברית, אך אינם יכולים. "על האייפון אי אפשר להתקין מנוע דיבור חיצוני מכיוון שהמערכת לא מאפשרת זאת." אומר נעמן. ניר לוי, לקוי ראייה שאינו קשור עסקית לאף חברה, מספר לנו על המאמץ שלהם להנגיש את האייפון לעברית. מערכת ה-VoiceOver מסוגלת לדבר ב-35 שפות שונות באמצעות המנוע של חברת ניואנס, כשמנוע העברית של החברה בשם כרמית, שנחשב למנוע הטבעי והנעים ביותר לאוזן, לא נכלל עד כה.

"העברנו מכתב רשמי מהמרכז לעיוור שהוא הוא ארגון הגג של העמותות, וגם בשם השירות לעיוור ועוד מספר ארגונים לחברת אפל. תגובתם הייתה 'תגובתכם חשובה לנו, תודה על הפנייה, אנחנו עושים מאמצים להנגיש את המכשירים לכולם, ואם יש לכם עוד שאלות, אל תהססו לפנות אלינו שוב'".

לאלו התוהים לגבי כרמית ואנדרואיד, לוי מספר כי "יודעי דבר, וביניהם בודקי בטא מדווחים כי בקרוב יצא מנוע הכרמית עבוד אנדרואיד ועלותו צפויה סביב ה-150 שקל." זאת לעומת מנוע רון הזמין כעת בעלות של 1,200 שקל.

פרויקט RAY

 

מערכת הריי הייחודית בנויה בדומה לצורה שמקשי המספרים בטלפון מסודרים, כשעל מסך המגע מוצגים אייקונים בצבע לבן על רקע שחור, כשנקודת האמצע בולטת בצבע ירוק בולט. הבחירה מתבצעת על ידי לחיצה והחזקת האצבע במרכז המסך, וגרירתה לאחת הפינות. הבחירה נעשית כאשר משחררים את הלחיצה מהמסך. השליטה כאן היא יחסית, כלומר איפה שתניחו את האצבע, יהיה מרכז המסך - והכפתורים יזוזו בהתאם. זאת בשונה משאר תוכנות ההקראה שלא משתמשות בממשק מיוחד אלא פשוט מקריאות את מה שעל הממשק הרגיל.

נתנו את המכשיר לנסיין שלנו, כבן 40, עיוור מזה כחמש שנים, כדי שייתן לנו חוות דעת. עבורו, הריי מתסכל ומבלבל שכן התפריט כל הזמן זז, והוא לא יכול לשנן את המיקום על המסך או את מבנה התפריטים.

הבעיה המרכזית כאן אומר הנסיין שלנו, שאין משוב ברור מהמכשיר. אם תנסו לכתוב הודעה, ותחזיקו את האצבע מעל כפתור האות א', המכשיר יקרא בקול א, ב, ג, 3, וכשתעזבו את האצבע כדי לבחור ב-3, לא תשמעו את הספרה 3, אלא צליל אישור. איזה אות או ספרה באמת נכתבו? המשתמש העיוור לא יודע.

אחרית דבר

נכון להיום, לעיוורים דוברי עברית יש מעט מאוד אופציות לעצמאות טכנולוגית מבוססת סמארטפון, וזה מצב עלוב ביותר למדינה מתקדמת טכנולוגית כמו שלנו. כשניואנס ישחררו את המנוע המדובר שלהם לאנדרואיד, זה הולך לשנות את השוק לחלוטין אבל רק בצד של אנדרואיד. וגם עיוורים מתחלקים לאוהבי אנדרואיד ו-iOS, אז תנו להם הזדמנות לריב על זה כמו כולנו.

 

לכתבה המלאה שהתפרסמה ב ynet - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד