טכנולוגיות קוראי מסך בשוק הסלולאר
2/05/2010
 
 

מאת אורן בליצבלאו – חבר ועד מנהל עמותת נגישות ישראל ולקוי ראייה הנעזר בכלב נחייה

כאשר ארווין טופלר כתב את התאוריה על מהפיכת המידע, אי שם בשנות השישים של המאה הקודמת, הוא לא דמיין עד כמה שוק הסלולאר יהווה רכיב מהותי במהפיכה זו.

שוק הסלולאר עבר תהפוכות רבות בשנים האחרונות, ממכשירים גדולים למכשירים קטנים  למערכות הפעלה מתקדמות - ובשנים האחרונות (לדאבונם הרב של ציבור המשתמשים העיוורים)  לטכנולוגיות מסך מגע.

שינויים אלו פסחו על צורכיהם הלגיטימיים של ציבור משתמשי הסלולאר העיוורים. מעבר ללחיצים קטנים שאינם מימושיים והגרוע מכל - מסכי מגע - אינם רלוונטיים לאדם שאינו רואה.

תמונת מצב

בשנים האחרונות  נכנסו  לשוק הסלולאר הישראלי שתי תוכנות קוראי מסך מרכזיות  
Mobile  Speak ו-Talks.

תוכנות אלו הפכו את מכשירי הסלולאר עם מערכת הפעלה סיביאן למכשירים נגישים (כמעט לחלוטין) עבור ציבור משתמשי הסלולארהעיוורים.

לצערנו תוכנות אלו אינן מפענחות טקסט בעברית וסובלות מבעיות RTL רבות (Right to Left). יחד עם זאת, ייתכן  ובשנים הבאות אחת מחברות הסלולאר תירתם לצרכיהם המיוחדים של ציבור המשתמשים העיוורים ותפתח מנוע דיבור עברי נגיש, יציב ואיכותי.

השגיאה השכיחה

רבים מן המשתמשים "הרגילים", מציינים כי במכשירים המתקדמים קיימת טכנולוגיה המפענחת טקסט בעברית. ובכן, אמירה זו חלקית ואיננה מדוייקת. שכן ההגעה לכפתור של הפעלת החיווי הקולי איננה קולית, והמערכת מפענחת רק אזורים מסויימים מהאפליקציות הרבות של מכשירי הסלולאר.

ניידים חכמים - העתיד כבר כאן? לא לעיוור הישראלי

מחשבי כף יד, או בשמם העדכני - סלולאר חכם, סבלו גם הם ממערכות Text to Speech (TTS)  חלקיות עד לא מכבר. אולם לאחרונה, שיתוף פעולה בין חברות  Human Wear ו- Code Factory, הניב קורא מסך חדש העונה לשם  Oratio המתאים לטלפון החכם מסוגBlackberry  8520.

פיתוח זה מהווה פריצת דרך בשילובם העתידי של מוגבלי ראיה/עיוורים בכל עבודה משרדית, שכן האפליקציה מאפשרת למשתמש העיוור לגלוש ללא מגבלה בתיבת הדואר בכל מקום ובכל זמן עם חיווי קולי מלא.

יתרה מזאת, מעסיקים שיבחרו להעסיק אדם עם מגבלת ראיה/עיוורון - לא יידרשו לפתרונות טכנולוגיים מורכבים. כל זאת במידה ואותו מועסק המוגבל בראייתו יעבוד עם אפליקציה זו.

הפתרונות הטכנולוגיים אליהם נדרש אדם עיוור במשך יום יום, שעה שעה, מסורבלים מאד  ואולם - יש (בזהירות המתבקשת מכל כניסת טכנולוגיה חדישה) בפריצת הדרך הזו יכולת משמעותית לנטרל סירבול זה.

יחד עם זאת, כל האמור לעיל איננו רלוונטי (לדאבוננו הרב) לגבי ציבור המשתמשים הישראלים,  שהרי אף תוכנות קורא מסך למכשירי הסלולאר ו/או ניידים חכמים, לא עברה עדיין הסבה והמרה לחיווי קולי מלא ופיענוח טקסט בעברית.

העתיד כבר כאן? כנראה שבקרוב אכן כן. וקצת יותר מאוחר - לעיוור הישראלי...

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד