המצאות טכנולוגיות שומרות שבת

אזעקה לארון הקודש, מקלדת שומרת שבת וכיסא גלגלים ממונע הן מקצת ההמצאות שמכון צומ"ת מגיש לציבור הדתי, שנע על התחום האפור שבין ספק פיקוח נפש - לספק חילול שבת. הראש ההלכתי ממציא לנו פטנטים
25/06/2012
 
 
מקלדת שבת

 

על מקלדת שבת שמעתם? ומה עם כיסא גלגלים ממונע בשבת, או אזעקה מיוחדת שאפשר להפעיל לפני שיוצאים מבית הכנסת - בשבת? ההאצה הטכנולוגית לא פוסחת גם על המגזר הדתי, המחפש דרכים לפסוע בתחום האפור שבין פיקוח נפש לסתם חילול שבת, ולהקל את החיים בכל תחום שהוא.

 

מכון "צומת" לפתרונות הלכתיים-טכנולוגיים מעסיק צוותי מהנדסים וטכנאים שכל עיסוקם הוא במציאת סטרט-אפים לשימוש בטכנולוגיה בעיצומה של השבת, מבלי להיחשב מחללי שבת, אך ורק לצרכים הכרחיים כדוגמת בריאות וביטחון - בבתי החולים ובצבא, או סיוע לנכים.

 

"אדם שכל השבוע כולו עצמאי, ואילו בשבת הוא מקורקע והיום הופך להיות עבורו יום עגום ושחור - זה הרקע ההלכתי שעליו נשען ההיתר של גדולי הפוסקים לבוא לקראת המצוקה הזאת", אומר הרב ישראל רוזן, ראש מכון צומ"ת, המסביר כי ה"קלנועית" - כיסא גלגלים ממונע לשבת - מופעלת על עקרון הגרמא. המשתמש מפעיל כפתור, אך הפעולה עצמה מתבצעת בעקיפין: בהשהיה ובמקריות.

 

 

לכתבה כפי שהיא פורסמה לראשונה על ידי אתר ynet ואורות טלוויזיה יהודית

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד