IBM מדריכה סטודנטים כיצד לפתח תוכנה נגישה
25/08/2006
 
 
הגדל

הודעה לעיתונות, IBM -- חברת המחשבים IBM הכריזה היום על תוכנית להקנות לסטודנטים למדעי המחשב במכללות ואוניברסיטאות את הידע הטכני כיצד לפתח או להתאים תוכנות מחשב לאנשים עם מוגבלות, לאוכלוסיה המבוגרת ולדוברי שפות זרות כדי לאpaר להם גישה, ניווט ושימוש קלים באינטרנט ובמסמכים אלקטרוניים.

 

עם פתיחת סמסטר הסתיו, יבם מפעילה הרצאה באמצעות האינטרנט הזמינה לצפייה בכל עת (http://www.ibm.com/university/skills/accessibility) המלמדת טכניקות תכנות להפיכת מסמכים אלקטרוניים ואתרי אינטרנט לנגישים יותר לכל המשתמשים. ההרצאה ניתנת לשילוב על ידי מרצים בתוכנית הקורסים שלהם.

 

כחלק מהתוכנית, IBM משיקה תחרות להצעת ופיתוח תוכנות קוד פתוח לאנשים עם מוגבלות. על מנת להשתתף, ההצעות חייבות להתבסס על התקן הבינלאומי החדש, OpenDocument Format (ODF). חשיבות הכרת תקן ODF תעלה מכיוון שהפורמט יידרש ע"י 50% מהממשלות ו-20% מהארגונים המסחריים עד שנת 2010, עפ"י מחקר של חברת Gartner.   מידע נוסף על התחרות נמצא ב-ibm.com/able/contest/.

 

”קיימים קורסים רבים לתכנות אך אין כמעט הרצאות המוקדשות לעידוד סטודנטים לדאוג לצרכיהם של משתמשים עם מוגבלות ראייה, שמיעה או ניידות בעת פיתוח תוכנה" אומר ד"ר וויין דיק, ראש הפקולטה למדעי המחשב והנדסת תוכנה באוניברסיטה של מדינת קליפורניה בעיר לונג ביץ'. "המומחיות של IBM בטכנולוגיה מסייעת תאפשר לבוגרי מדעי המחשב לבדל את עצמם בשוק העבודה ולתת לסטודנטים סיפוק מעזרה לזולת והתמודדות עם אתגרים. ליכולות אלו יש גם חשיבות עסקית, לאור גודל קהילת האנשים עם מוגבלות".

 

מתוך אוכלוסיה עולמית של 6 מיליארד, לבין 750 מיליון למיליארד איש יש מוגבלות דיבור, ראייה, ניידות, שמיעה או מוגבלות קוגניטיבית עפ"י ארגון הבריאות העולמי. על פי מפקד האוכלוסין בארה"ב, רבע מאוכלוסיית ארה"ב תהיה מעל גיל 55 ב-2008 ולכשני-שליש תהיה מוגבלות כלשהי מעל גיל 65. יצרני תוכנה שמגייסים בוגרי מדעי המחשב מכירים בכח הצריכה הגדל של אנשים עם מוגבלות. הכנסתם המצרפית מוערכת בטריליון דולר והם שולטים בנכסים פיננסיים של עד כ-10 טריליון דולר עפ"י מפקד האוכלוסין של ארה"ב והאיגוד האמריקאי לאנשים עם מוגבלות.

 

"IBM מעודדת חדשנות שיש לה חשיבות אמיתית", אומרת פרנסס ווסט, מנהלת מרכז הנגישות של IBM, "אנו מזקקים את הנסיון המקיף שלנו במגישות טכנולוגית ומביאים אותו לדור של אנשי מדעי מחשב חדשים שיוכלו להביא לשינוי אמיתי תוך כדי הקריירה שלהם".

 

"התחרות משלבת שלושה שלושה נושאים קריטיים בתעשיית המחשבים כיום: תקנים פתוחים, קוד פתוח ונגישות." אומר ד"ר בוב סוטור, סמנכ"ל לתקנים וקוד פתוח ב-IBM. "אנו מקווים שמאמצים אלה יציתו ניצוץ של התקדמות באופן שבו אנו הופכים מידע ויישומים לנגישים לכמה שיותר אנשים".

 

חברת IBM מעורבת בנושאי נגישות מאז שגייסה את העובד הנכה הראשון בשנת 1914. היא פיתחה עשרות מוצרים כגון מגדילי מסך, קוראי מסך ומייצבים, שהופכים את המחשבים לנגישים לכולם. החברה מפעילה מספר מרכזי נגישות ברחבי העולם במסגרתם מעל 100 חוקרים ומומחים מקדמים את נושא הנגישות.

 

תוכנית ההדרכה שהוכרזה משתלבת בתוכנית האקדמית של IBM המציעה כלים לאוניברסיטאות התומכות בקוד פתוח ובטכנולוגיות של IBM. במסגרת התוכנית 1900 מוסדות, 11000 אנשי צוות ו-450,000 סטונדטים נהנים מהתוכנית. המוסדות שמשתתפים נהנים מגישה חינם לתוכנה של IBM, לחומרה מוזלת ולחומרי הדרכה. פרטים נוספים ב- ibm.com/university.

 

בשבוע שעבר העניק ראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג פרס ל-IBM על תרומתה לנגישות טכנולוגית לאנשים עם מוגבלות. אחת הדוגמאות היא שירות של IBM הבוקד את נגישות אתר אינטרנט של לקוח וכן מוצרים נגישים כגון  Home Page Reader ו- Lotus Learning Management System.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד