אתר "קו למעסיק" - מידע חיוני למעסיקים עובדים סיעודיים

13/08/2014
 
 
קו למעסיק- כלים לשמירה על החוק

אודות "קו למעסיק"

www.kav-lamaasik.co.il

 

"קו למעסיק" הוקם בשנת 2009 כשירות לקהילה, מתוך צורך אמיתי של מעסיקי משק הבית בכלל, והמעסיקים הסיעודיים בפרט (קשישים, נכים ומשפחות ילדים בעלי צרכים מיוחדים) לקבל הדרכה והכוונה בכל נושא חובותיהם וזכויותיהם כמעסיקים.

אתר "קו למעסיק" הוקם על רקע העמימות והמצוקה הרבה שנובעת מחוסר הידע וההבנה של חוקי העבודה , חובות וזכויות של אוכלוסיית מעסיקים סיעודיים ומשפחותיהם , ובהעדר כל גורם מוסמך ציבורי או פרטי אליו ניתן לפנות ולקבל מענה משפטי על שאלות בנושא העסקת עובדים זרים בסיעוד. נציגי הקו משתתפים בישיבות ועדת עובדים זרים בכנסת מתוך ניסיון להביא את בעיות השטח לשולחן הדיונים ולגרום לשינוי .

אלפי משפחות המעסיקות עובדים במשק בית – עובדים זרים ועובדים ישראלים, פונות אלינו בשאלות, כמו גם, נציגי חברות סיעוד ועובדים סוציאליים ששואלים שאלות. גם הבכירים בענף מעבירים דרכינו מידע למעסיקים הסיעודיים.

הייעוץ המקצועי באתר "קו למעסיק" ניתן לפונים ללא תשלום !!!!


מה באתר?

 • מדריך למעסיק מתחיל או ותיק
 • מידע שוטף: עדכון און ליין של נהלים בתחום לדוגמא :ערך יום הבראה עלה ועומד היום על 378 ש"ח
 • שאל שאלה - הפניית שאלה בדיני עבודה ונהלים לרואה חשבון ולחשב שכר
 • מידעונים תקופתיים ובהם עדכונים בחוק
 • תשובות לשאלות בדיני עבודה ונהלים
 • טפסים רלוונטים להורדה - טופס בקשה להעסקת עובד זר ,החזרי תשלומים(אגרות) ועוד
 • קישורים לרשויות ואירגונים
 • מסמכים מגיני מעסיק להחתמת העובד
 • חוקי העסקה
 • מידע מהביטוח הלאומי וממשרד הכלכלה ופסקי דין רלוונטים.
 • עדכונים מוועדת הכנסת בנושא עובדים זרים בסיעוד
 • · נוהל ועדה מייעצת

 

איך זה פועל?

 

בנוסף למידע הרלוונטי שמתעדכן מדי שבוע בתחום חוקי ההעסקה הנמצא באתר . ניתן להפנות שאלה למומחה ולקבל תשובה לאזור אישי תוך 48 שעות –ללא תשלום (מותנה בהרשמה לאתר )

דוגמאות לשאלות שנשאלו ולתשובות המומחים.

ש.אמרו לי שהמטפלת זכאית לשעתיים בהן היא יכולה לצאת מהבית ולכן אם אני זקוקה לה בזמן הזה אני צריכה לשלם לה עבור שעתיים נוספות. האם זה נכון?

ת. משרת העובד הזר בסיעוד מוגדרת כמשרת אמון משמע- 8 שעות עבודה בפועל -ויתר הזמן נוכחות והשגחה .כמובן שאם שעות העבודה גבוהות יותר אזי יש לשלם שעות נוספות.

 

ש. העובדת הזרה עבדה אצלי 11 חודשים, עד שאבי נפטר והיא מיד עברה למקום אחר לא נשארה בשבעה שוחררה מיד כדי לעבור למעביד החדש, האם היא זכאית לפיצוי הודעה מוקדמת?

ת. כיון שהודעה מוקדמת מטרתה לאפשר חיפוש עבודה ללא טרדות פרנסה . והיא החלה לעבוד מיד אין חובה לשלם זאת . רק לעשות תחשיב של יתרת התנאים הסוציאליים חופש , הבראה, וגמל . הזכות או החוב בהתאם לדרישות החוק ועדכוני השכר. החישוב יתבסס על הנתונים שימסרו על ידכם ובהתאם לחוקי העבודה.

 

ש.אני מעוניינת להעסיק עובד זר בתעשייה שיש לו כבר רשיון עבודה בתוקף - "תייר בעל רשיון עבודה" האם אני צריכה להגיש בקשה למשרד הפנים להעסיק אותו? או שמספיק להשתמש ברשיון שלו?

ת. עובד זר שמגיע לישראל מגיע על סמך הזמנה של מעסיק לענף מיוחד ,חקלאות, בנין ,סיעוד וכו'. לרוב אין אפשרות להעבירו מתחום אחד לאחר אלא תוך פרוצדורה מסובכת ,אלא אם הוא פה מטעמים הומניטרים .

 

ש. האם עובד זכאי לפיצויי פיטורין אחרי 5 שנים אם הודיע שהוא שב לארצו?

ת. להלן תשובת היועצים המשפטיים: חזרה לארץ המוצא כסיבה יחידה להתפטרות אינה מזכה בפיצויי פיטורים. זו אינה התפטרות בדין מפוטר.בכל מקרה לרכיב הפיצויים בקרן הפנסיונית של העובד יהיה זכאי העובד לאור הפסיקה האחרונה.

 

ש. אמי, ילידת תוניסיה, קיבלה לפני מספר שנים מענק פיצויים חד פעמי בגין סבל במהלך השואה, ולאחרונה קיבלה מענק פיצוי נוסף על נזק ברכוש. האם היום, בהיותה סיעודית מגיעה לה עזרה נוספת (כספית או פיזית) בתוקף הגדרה זו שלה כניצולת שואה? אם כן? כיצד ניתן להסדיר זאת?

ת. עליכם להגיש בקשה לביטוח הלאומי לקבלת גמלת סיעוד . גימלה שניתנת לפונה שעונה על הקריטריונים הבריאותיים ללא קשר להיותו ניצול. תוכלו למצוא טופס בקשה לגמלת סיעוד באתרינו בלשונית טפסים להורדה תחת כותרת סיעוד. אחרי שיאושרו לכם השעות , תוכלו לפנות לקרן לרווחת נפגעי השואה.

 

ש. כשנגשים עם עובדת זרה לועדה הומניטרית, האם מתחילים לקבל תשלום מהביטוח החל מהגשת הטפסים לועדה או רק מקבלת החלטת הועדה?

ת. רק לאחר קבלת החותמת נתקבל ומכתב רשמי מירושלים -העסקתה חוקית גם לצורך קבלת גמלת סיעוד.

 

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד