מדריך זכויות לנוסע עם מוגבלות למדינות אירופה
16/05/2009
 
 
הגדל

דע את זכויותיך בטיסה

דברים שכדאי לדעת לנוסע עם מוגבלות
תרגום באדיבות תומר אילן

מדריך לנוסעים עם ניידות מוגבלת

על פי חוק האיחוד האירופאי החדש, אם אתה אדם עם מוגבלות או שיש לך קשיים בתנועה, זכותך לקבל עזרה בטיסות למדינות אירופה וממנה.

לשירות זכאים לא רק אנשים עם מוגבלות פיזית קבועה. למעשה, כל אדם עם קשיי תנועה, בשל נכות, גיל או פציעה זמנית, יכול לקבל סיוע בעת הטיסה.

המדריך הזה מטרתו לעדכן אותך בדבר זכויותך

מידע נוסף באתר הזכויות

סרטון הסברה באנגלית - מומלץ

8 שלבים

שלב 1 – לפני הטיסה

לפני הטיסה, בדוק מה סוג העזרה שלה תזדקק. שדות תעופה, סוכני נסיעות וחברות תעופה חייבים לספק מידע ברור ללקוחות בפורמטים אלטרנטיביים כגון בדפוס מוגדל ובמידע קולי. אתרי האינטרנט חייבים להיות נגישים לכולם.

בטיחות בטיסה

כללי הבטיחות קובעים בדרך כלל שאדם שאינו יכול להדק את חגורת הבטיחות, לעזוב את מושבו ולהגיע ליציאת חירום ללא עזרה, צריך להיות מלווה באדם נוסף. הדבר נכון גם לאנשים שצריכים עזרה בנשימה, אכילה, הליכה לשירותים או נטילת תרופות.

במטוסים קטנים, ייתכן שתהיה הגבלה על מספר הנוסעים עם מוגבלות בשיקולי בטיחות. חברות התעופה רשאיות לסרב לקבל הזמנה מנוסע עם מוגבלות אך ורק במקרה שהדבר מנוגד לכללי הבטיחות או במידה וגודל המטוס או דלתותיו לא מאפשר פיזית עליה למטוס . חברת התעופה או הסוכן חייבים למסור את הסיבות לסירוב.

שלב 2 – הזמנת הטיסה

בעת ההזמנה, תמיד תודיע לחברת התעופה ולסוכן הנסיעות אם תזדקק לסיוע בעת הנסיעה. יש להעביר בקשה לסיוע לפחות 48 שעות מראש אך גם במקרה של התראה קצרה יותר או ללא התראה כלל חברת התעופה צריכה לעשות מאמצים סבירים לסייע.

בעת הזמנה באינטרנט, לא תמיד ניתן לפרט את העזרה הנדרשת ואז עליך לפנות בנוסף לסוכן הנסיעות או לחברת התעופה. החברות לא רשאיות לגבות תשלום נוסף על שירות זה.

זיכרו! מקבלי ההזמנות לא תמיד ישאלו מיוזמתם האם אתם זקוקים לעזרה. לכן הודיעו על העזרה הדרושה ביוזמתכם.

בקשו אישור בכתב על הסיוע הנדרש על גבי הכרטיס אתו רשימת הטיסות, כך שתוכלו להגיש תלונה במידה ולא תקבלו את הסיוע.

אישורים רפואיים

ייתכן ותתבקשו להציג אישור רפואי אם מצב בריאותכם יכול להיות מושפע מהטיסה. הדבר אינו רלבנטי לנוסעים עם מוגבלות קבועה ויציבה ואסור לדרוש אישור רפואי כהוכחה לצורך בסיוע.

אם יש לכם צורך לקחת תרופות נוזליות או ציוד רפואי בתיק היד, אנא זכרו להביא מכתב מהרופא על מנת שלא יימנעו מכם להעביר אותם בביקורת הבטחון. הרופא עשוי לדרוש תשלום על מכתב זה.

 

שלב 3 – הגעה לנמל התעופה

ניתן לקבל מידע על שדה התעופה באמצעות האינטרנט או על ידי יצירת קשר ישירות עם נמל התעופה. בנמל חייבות להיות עמדות מודיעין, בדרך כלל בכניסות לטרמינל, בתחנות רכבת ואוטובוס ובחניות.

במידה וביקשתם מראש סיוע, הבקשה הועברה לנמל התעופה. בהגעה לנמל, הגיעו לעמדת סיוע או לעמדת הצ'ק-אין בזמן שנמסר על ידי חברת התעופה.

מסיבות בטיחות, לא ניתן לחנות בצמוד לטרמינל. לכן, השתמשו בחנייה או באיזור הורדת הנוסעים הקרוב ביותר. במגרשי החנייה ישנם מקומות חנייה לבעלי תו נכה. בנוסף, ייתכן שנמלי התעופה מספקים מקומות חניה לנוסעים הזקוקים לעזרה ואינם בעלי תו נכה.

הדרך מהחניה לטרמינל חייבת להיות נגישה ומשולטת היטב.

 

שלב 4 – הרשמה לטיסה (צ'ק-אין)

בזמן הצ'ק-אין זיכרו לוודא עזרה שהזמנתם מראש.

גם בעת צ'ק-אין אלקטרוני מראש, צריכה להיות לכם אפשרות לקבל אישור לעזרה הדרושה ולבחור מושב מתאים.

בעת צ'ק-אין בשירות עצמי, אנשי צוות צריכים להיות זמינים לסייע לך. אם אתם משתמשים בכסא גלגלים, ייתכן שתוכלו להישאר בכ"ג שלכם עד שער העלייה למטוס, תלוי בסוג הנכות והאם ניתן להעלות את הכ"ג בשער היציאה. אם לא, כסא הגלגלים שלכם יימסר בצ'ק-אין ותועברו לכ"ג של שדה התעופה המתאים לצרכים האישיים שלכם.

בדיקות בטחון מתבצעות לכל הנוסעים והכבודה, כולל ציוד נגישות ועזרים. אנשי הבטחון צריכים להיות מודעים לצרכים שלכם ולבצע חיפוש ברגישות.

ציוד ניידות – ניתן לקחת איתכם עד שני פריטי ציוד ניידות. חברות התעופה אינן מחוייבות לפיצוי מלא על אובדן או נזק, לכן שיקלו  כיסוי ביטוחי נפרד.

תמיד בידקו מראש האם קיימות מגבלות בטיחות על ציוד רפואי כגון מיכלי חמצן.

 

שלב 5 – תנועה בנמל התעופה

נמלי התעופה אחראים לספק סיוע לאנשים עם מוגבלות ואנשים עם ניידות מופחתת על מנת שתגיעו לטיסה. הדבר כולל עזרה בצ'ק-אין ובמעבר ביקורת בטחון. אסור לגבות תשלום על עזרה זאת.

השילוט חייב להיות ברור וחייבים להיות שירותי נכים, טלפוני טקסט וטלפונים עם הגברה והשראה.

צריכים להיות מקומות ישיבה שמורים לנוסעים עם מוגבלות. המקומות צריכים להיות מסומנים בבירור והם בדרך כלל בסמוך לשירותי נכים, מסכי מידע ועמדות מודיעין.

נמל התעופה חייב לספק מידע נגיש על הטיסות. מידע כתוב צריך להיות מוצג בצורה קריאה לאנשים עם לקות ראייה ולאנשים בכסא גלגלים.

בחלק משדות התעופה הפסיקו למסור הודעות במערכת כריזה. אם אנכם יכולים לקרוא את המידע המוצג על המסכים, הודע לצוות על מנת שהם יוכלו לעדכן אותך במידע.

צוות שדה התעופה וחברת התעופה חייב לעזור לכם להגיע לשירותים לפני, תוך כדי ואחרי הטיסה אבל אינם מחויבים לתת עזרה אישית בתוך חדרי השירותים.

 

שלב 6 – עליה למטוס

בדרך כלל יקראו לאנשים עם מוגבלות לעלות למטוס ראשונים. אם אין באפשרותכם לטפס במדרגות, צורת העליה למטוס תלויה בציוד הקיים בשדה התעופה.

אם קיים "שרוול" ממבנה הטרמינל למטוס, קיים מעבר ללא מדרגות. אם אינכם יכולים ללכת למושב יהיה עליכם לעבוד לכסא גלגלים המיועד למטרה זו.

במקרה של נסיעה באוטובוס למטוס, לאוטובוסים אלה רצפה נמוכה לעליה נוחה לתוך האוטובוס.

בשדות תעופה רבים קיים "אמבוליפט", מעלית המאפשרת הגעה לדלת המטוס ללא מדרגות.

בעליה למטוסים קטנים, בדרך כלל משתמשים במטפסי מדרגות.

 

הדרכת הצוות

כל הצוות הבא במגע עם ציבור הנוסעים בשדות התעופה או במטוסים חייב לעבור הדרכת מודעות למוגבלויות. אנשי צוות מסוימים, כגון אלה המעניקים ישירות עזרה לאנשים עם מוגבלות, יעברו הדרכה מיוחדת. הכוונה איננה שאנשי הצוות יהיו מומחים לכל סוגי המוגבלויות ולציוד הנגישות. אנשי הצוות צריכים שתגידו להם איך הם יוכלו לעזור לכם בצורה הטובה ביותר.

 

שלב 7 – במטוס

התנועה בתוך המטוס עשויה להיות קשה בשל הצפיפות.

לא ניתן לקבע כסאות גלגלים בתא הנוסעים לכן הם יאוכסנו בדרך כלל בתא המטען. אם יש לכם כסא גלגלים ממונע, בידקו לפני הטיסה שהסוללה מסוג תא יבש. כדאי להצמיד פתק לכסא הגלגלים שלכם עם הסבר כיצד הוא פועל.

חברות התעופה נדרשות לעשות כל מאמץ סביר לספק מקומות ישיבה מתאימים לצרכים שלכם, למשל להבטיח שאדם הנוסע איתכם יישב לידכם.

מידע במטוס

במטוסים חדשים קיימת נגישות משופרת כגון שילוט ותאורה  ובחלק מהמטוסים הרחבים קיימים שירותים נגישים.

חברות התעופה חייבות למסור מידע טיסה  חיוני באופן נגיש לכל הנוסעים במשך  כל הטיסה. אם אתם זקוקים לתדרוך אישי בפורמט ספציפי, פנו לצוות המטוס.

המושב שלכם

אם אתם מקבלים מושב מראש, חברות התעופה צריכות לאפשר הזמנת המושב המתאים ביותר, כגון מושב שמאפשר לנוע, בעל משענות יד נעות ומרווח גדול יותר לרגליים.

מסיבות בטיחות, אם יש לכם קשיים בתנועה, אסור לכם לשבת במושבים בהם אתם עלולים להפריע לפינוי חירום של המטוס או לגישה לציוד חירום.  מגבלות אלה כוללות אל השורות ליד דלתות ויציאות חירום, בהן יש בדרך כלל יותר מרווח לרגליים.

מושבים עם יותר מקום לרגליים הם תמיד מבוקשים. אם אתם זקוקים למושב כזה, עליכם להודיע לחברת התעופה כמה שיותר זמן מראש .

לעיתים, נוסע עם מוגבלות צריך יותר ממושב אחד. חברות התעופה בדרך כלל יגבו תשלום נוסף על מושבים נוספים אך עשויות להציע הנחה.

 

כלבים

מותר להעלות לתא הנוסעים כלבי נחיה או סיוע ללא תשלום בקווים מאושרים. כלבים גדולים ישבו על הרצפה וכלבים קטנים – על ברכי הבעלים. בשל מגבלות מקום ייתכן שלכלב גדול אין מקום לשבת על הרצפה לרגלי הבעלים כך שיהיה צורך במושב נוסף. חברת התעופה עשויה לגבות תשלום עבור מושב זה.

על פי חוקי מדינות שונות, מותר לכלבים להיכנס למדינה רק בטיסות מסוימות – זיכרו לבדוק מראש  האם יתאפשר להעלות כלב לטיסה.

 

שלב 8 – עזיבת המטוס

אם אתם זקוקים לעזרה, תרדו בדרך כלל אחרונים מהמטוס, מכיוון שקל יותר לנוע במטוס ריק. למרות זאת, אם אתם צריכים לרדת מהמטוס במהירות, למשל כדי לתפוס טיסה אחרת או כדי ללכת לשירותים, יש לבקש זאת בעת הזמנת הטיסה.

ציוד הנגישות צריך להימסר לכם מיד אחרי עזיבת המטוס. במקרה של אובדן או נזק לציוד, נמל התעופה מחויב משפטית לספק חלופה זמנית, אך לא תמיד על בסיס ציוד זהה.

צוות נמל התעופה חייב לעזור לכם לאסוף את המזוודות, לעבור ביקורת דרכונים ומכס, להגיע לטיסות המשך או להגיע להמשך הנסיעה, כולל הגעה למגרש החנייה.

 סוף

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד