מתנדבי של"מ בחינוך בקרית ביאליק מסייעים לילדים תקשורתיים

26/05/2013
 
 
מתנדבות של"מ

השנה, שנת תשע"ג נרתמו מתנדבי של"מ בחינוך ק. ביאליק לסייע בהתנדבות לילדים תקשורתיים בחטה"ב "אורט דפנה". עד כה עשו זאת בכיתות תקשורתיות בבית הספר "קדימה".

מעט רקע: בקרית ביאליק קיים רצף חינוכי בנושא שילוב תלמידים תקשורתיים בכיתות הרגילות החל מגן הילדים.
זהו מודל ייחודי המתחיל מגני הילדים, ממשיך בביה"ס היסודי "קדימה", ממשיך בחטיבת הביניים "דפנה" וממשיך לחטיבה העליונה. ההשתלבות הלימודית של הילדים בכיתות הרגילות היא לפי יכולותיו של כל ילד.

מי הם הילדים התקשורתיים ?

אוטיזם – PDDאלה הם ילדים הלוקים בתסמונת

 

.אוטיזם הוא רצף שלם של הפרעות, המאופיינות בקושי לקיים אינטראקציה חברתית ותקשורתית

מתבטא בכך שברמות נמוכות של אוטיזם יכולה להתקיים מידה מסוימת של תקשורת, ואילו ברמות הגבוהות, התקשורת אינה אפשרית בכלל. הלוקה בתסמונת אינו מתקשר ואינו רוכש שפה או תחליפי שפה בכלל. בין נקודות הקיצון על הקשת האוטיסטית, נמצאות אינסוף אפשרויות של ביטוי לאוטיזם

 ההתנדבות באה לביטוי במספר אופנים:

  • סיוע לילדים המשולבים בכיתות הרגילות – המתנדבים מקלים עליהם מבחינה תפקודית,לימודית וחברתית.
  • סיוע לילדים ולמורה בכיתות המיוחדות.
  • ליווי הילדים, סיוע בהפסקות ובפעילויות חברתיות בבית הספר.
  • תמיכה בילדים באופן פרטני - שיחה, משחקים הקראת סיפורים, האזנה משותפת למוסיקה.
  • עבודות יצירה ואומנות עם קבוצת ילדים.

בביה"ס קדימה מרכזת את המתנדבים, ציפי כץ הנמרצת והמעורבת ובחטה"ב "דפנה" מרכזת את המתנדבות, מלכה הולצר המסורה. שתיהן עושות עבודה טובה, כל אחת בדרכה.

מרים קלמפנר, רכזת של"מ בחינוך אומרת:

" ההתנדבות עם הילדים התקשורתיים מאתגרת ודורשת מהמתנדב עוצמות נפשיות, מסירות, סובלנות וסבלנות רבה, התמדה ועקביות

 אני מעריכה מאוד את תרומתם ורואה בה עבודת קודש. אני מתרגשת בכל פעם מחדש כאשר אני שומעת את סיפוריהם של המתנדבים ועד כמה התנדבות זו תורמת להם באופן אישי."

דבריה עולים בקנה אחד עם אלה של מלכה הולצר, שאומרת שחששותיה המוקדמים התבדו וכיום היא חשה סיפוק רב והיא מרגישה שהיא מקבלת יותר מאשר היא נותנת היא מוסיפה שמאז החלה בעבודתה עם הילדים התקשורתיים ועם ילד אחד בפרט חל בה שינוי משמעותי.

ב"חטיבת הביניים אורט דפנה" יש כיום שבע מתנדבות: רבקה בן אמיתי, שמתנדבת בתחום האומנות, בתיה חיימוביץ, מלווה תלמיד דרך המוסיקה, ריקי נחמיה, עובדת באופן פרטני, אילנה סלמה, ממשיכה לעבוד עם תלמיד מבי"ס קדימה באמצעות הסריגה ורוצה ללוותו גם בתיכון, נחמה שחר עוזרת בסדנאות יצירה, עפרה אבוטבול מלווה ילך שסובל גם מנכות פיזית ומלכה הולצר, שנוסף להיותה רכזת, מלווה תלמיד בלמידה מזדמנת ובכישורי חיים.

נחתום בדבריה של ורד גדיאל, רכזת חברתית ב"אורט דפנה":

" בביה"ס פועלות מתנדבות מתנועת של"מ בחינוך. המתנדבות מגיעות בקביעות לכיתות התקשורתיות.... מלאות ברצון טוב, מגלות רגישות רבה כלפי הילדים שלנו.... ומאוד מסורות למשימה. המתנדבות מוזמנות באופן קבוע לכל הפעילויות החברתיות הנערכות בחדר המורים.... יישר כוח למתנדבות. מי ייתן ונראה במחוזותינו הרבה דוגמאות של תרומה ונתינה לזולת. כולנו נצא נשכרים מכך. תודה ענקית לכולן. "

 

נדמה לי שדברים אלה מסכמים את עשייתן של כלל המתנדבות מ"קדימה" ומ"אורט דפנה", המסייעות לילדים התקשורתיים במסירות ובאהבה על אף עבודתן המורכבת והקשה. אין ספק שהן עושות עבודת קודש, שסיפוק רב בצידה.

יישר כוח ותודה לכן, נודה גם לרכזת של"מ בחינוך, מרים קלמפנר ולעדנה הברפלד, רכזת של"מ יישובית על תרומתן החשובה.

 

מתוך כתבה שהתפרסמה בעיתון בית הספר:

כתבה בעיתון בית הספר אודות מתנדבות של"מ

 

 

   

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד