מפגש קבוצת נגישות פיזית נ.י.צ

9/10/2011
 
 
נגישות שווה רגישות

שלום לכולם,
ברצוני להודות לכל מי שטרח והגיע למפגש.
נאחל החלמה מהירה לצעירה שמתאוששת מניתוח ולא יכלה להגיע.
 
פתחנו בסקירה של מספר אירועים חשובים בתחום הנגישות הפיזית מהשבועות האחרונים:
פסק הדין מבת-ים בנושא חניה עם תג "משולש" בחניית נכים, קריאת הרבנים הראשיים בנושא נגישות בתי כנסתגשר ראש הנקרה ועוד.
קיבלנו דיווח מנציגת טבעון על שני סקרי נגישות מקצועיים: בתי-ספר ותחנות אוטובוס. לא ידוע לנו על סקר מקצועי כללי שהתבצע בטבעון (מבני-ציבור, מדרכות וכו').
 
הנושא המרכזי במפגש היה דיווח על השלמת סקר הנגישות בקרית ביאליק ע"י "קהילה נגישה". כזכור, מדובר בסקר של מתנדבים (לא מורשי נגישות מקצועיים) שכיסה מדרכות, הנמכות מדרכה ומבני ציבור שלא נכללו ב"תוכנית האב" המקצועית מ- 2008. הסקר הוגש בישיבה מיוחדת עם ראש העיר מר דוקורסקי ובכירי העירייה ודאגנו (תודה לרויטל) לכתבות בתקשורת המקומית. תודה רבה לרכז הנגישות העירוני (שהוא גם מתנדב נ.י.צ.) על הובלת הסקר והצגתו.
 
הסקר הנ"ל (שלמיטב ידיעתי הוא הראשון מסוגו בארץ) הוצג כמודל לפעילות העיקרית של הקבוצה בהבדל אחד: חברי הקבוצה לא יבצעו את הסקרים בעצמם אלא ידריכו ויפעילו קבוצות של מתנדבים "אד-הוק", סטודנטים ותלמידים. לצורך זה נבצע באחד המפגשים הקרובים רענון של ההדרכה על השימוש בטפסים. כיוון שחלק מהתלמידים עשויים להיות מוגבלים בזמן (למשל לפי שעות "מחוייבות אישית") ביקשתי מדודו להעריך זמן "עבודה" ממוצע לפי צמתים, מבנים וכו' כדי שנוכל לבצע חלוקה ריאליסטית של השכונות הנסקרות לקבוצות. עם הניסיון המצטבר סביר להניח שנשכלל את יכולת ההערכה בקטע הזה.
 
לא תמיד תתאפשר הצמדה של הסוקרים לאזור מגוריהם או למקום הלימודים. לדוגמא, יהיו סוקרים מקרית ביאליק, אך אין כבר צורך בסקר כזה בקרית ביאליק. נשתדל להבטיח קרבה גיאוגראפית כדי להפחית למינימום את זמני הנסיעה.
 
יש כרגע כמה קבוצות פוטנציאליות של סוקרים כמוזכר להלן. אנשי הקשר עם כל קבוצה מתבקשים לרענן את הקשר עם האחראים בכל מוסד כדי שנבין (אחרי חגי תשרי תשע"ב, כמובן) כמה "חיילים" יש לנו:


* מכללת "אורנים".
 
* "מחוייבות אישית" בחטיבה העליונה קרית ביאליק.
 
* חברי ארגון מתנבים אחר.
 
* תלמידי פנימיה.
 
* תלמידים מקרית מוצקין.
 
* סטודנטים מקורס "תכנון לכל" בטכניון (סמסטר אביב).
 
* מכללות תל-חי, עמק יזרעאל ואולי עוד.
 
שושנה הציעה שנברר בנציבות השוויון או במסמכים את לו"ז החובה של הרשויות המקומיות לבצע סקרי נגישות מקצועיים. אם זה קרוב וריאלי, נצטרך להסיט את הפעילות למניעת כפילויות. מצד שני, לפחות עד עתה הסקרים המקצועיים היו חלקיים בלבד מבחינת הכיסוי הגיאוגראפי של היישוב שסקרו.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד