אושר לקריאה שנייה ושלישית: הקצאת חניה לנכה סמוך לביתו

13/06/2017
 
 
מקום חניה מסומן ושמור לנכה ליד ביתו

בדיון שנערך היום (13.6) בהשתתפות עו"ד עדי מרלה מהמחלקה המשפטית של עמותת "נגישות ישראל", אישרה ועדת הפנים בראשות ח"כ דודי אמסלם לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של יו"ר הוועדה - הקצאת מקום חניה לנכה סמוך למקום מגוריו


רשות מקומית תקצה מקום חניה אחד לנכה עד 200 מטר ממקום מגוריו, ואם אין אפשרות, עד 400 מטר. המקום יסומן בתמרור שעליו יודפס מספר הרכב. מקום כזה לא יוקצה לנכה שיש לו סידור חניה אחר במגרש ביתו.

הזכאות תינתן לנכי גפיים או המתנייעים בכיסאות גלגלים, וכן לעיוורים, בכל דרגת נכות. לנכים שאינם כאלה, החניה תינתן אם דרגת הנכות עולה על 90%. נכים שאינם כאלה ודרגת נכותם בין 60-90%, הרשות המקומית תקצה מקום חניה על פי שיקול דעתה.


יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם:
"יש הרבה דיסאינפורמציה מצד המתנגדים להצעת החוק, כאילו מעכשיו לא תהיה חניה לאנשים שאינם נכים. הרי גם היום הנכים חונים. זה לא שפתאום הוספנו מכוניות חדשות, אלא שהיום הם חונים רחוק מהבית. זה משחק כסאות מוסיקליים. החוק לא משנה את מספר החניות. הטענה שקרובי משפחה מנצלים את תו הנכה נכונה ללא קשר לחוק. תמיד יהיו אנשים שיעשו טריקים".

ישראל פרידמן, עיריית פתח תקווה: "יש אינפלציה בבקשות תו נכה. כל אחד מוצא סבתא שלא מתניידת. לכן אנו מאשרים חניה במשורה, למי שמגיע. תמיד זה פוגע באחרים".

אשר בן שושן, עיריית תל אביב: "אנו לא נגד החוק, אבל המשאב הציבורי של מקומות חניה נמצא בחסר גדול. לכן צריך סבירות והיגיון. אנו מבקשים שהחוק יקצה חניה רק לנכים שיש להם בעיית ניידות. יש מנגנון קיים – ועדת הניידות של משרד הבריאות, שקובעת. אנו מבקשים שזה יהיה הקריטריון המחייב. זו שמירת האינטרס הציבורי".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "הצעת החוק המקורית דיברה על כל מי שיש לו תו נכה. בעקבות פניית השלטון המקומי צמצמנו את ההגדרה".

אלי דלל, סגן ראש עיריית נתניה: "הכוונות טובות אבל הן יביאו לקושי. גם היום אנו בודקים פרטנית ומקצים קרוב לאלף חניות נכים. במקומות לנכה כללי, יש תחלופה. נכה אחד יוצא השני יכול לחנות. אם אני חייב לתת ליד הבית זה יפגע גם בנכה הכללי".

רות פרמינגר, נפגעי פעולות איבה: "עלינו הנכים לקחת אחריות לזולת, ולצאת נגד שימוש לא הוגן בתגי נכה".

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד