קנס ל"אגד": 37 אלף ש"ח עבור אי סיוע לנוסעים עם מוגבלות

14/07/2013
 
 
לוגו "אגד"

חברת אגד הורשעה, ע"י שופט התעבורה אברהם טננבוים, בשבעה מקרים של אי-מילוי תנאי רישיון, לאחר שנקבע כי שניים מנהגיה לא עיגנו כיסאות גלגלים של נכים שעלו לאוטובוס, ובכך לא מילאו את חובתם לסייע לנוסעים עם מוגבלויות ולאפשר להם לנסוע בבטיחות ובדרך סבירה.

בתביעה אף טענו כי התנהלות החברה לא הייתה מחדל או רשלנות, אלא מעשה שנעשה מתוך ידיעה כי הדבר איננו מאפשר לציבור הנכים נסיעה תקינה באוטובוס ציבורי.

מנגד, סנגוריה של חברת אגד טענו כי אין תקנות, או הנחיות חד-משמעיות, הקובעות מה החובות הנדרשות מנהגים כאשר עולה נכה לאוטובוס.

בפסק דינו הבהיר השופט טננבוים כי קשה לקבל את טענת "אגד" כי אין זה באחריותה לדאוג לעיגון הנכה והוסיף "מקוממת המחשבה כי יתכן מתן שירות סדיר לנוסעים, שאיננו כולל את אלו שנאלצים לצערם לשבת על כיסא גלגלים".

השופט גזר על "אגד" קנס בסך 30 אלף שקלים, ובנוסף תשלם החברה פיצוי של 4,000 שקלים לנוסעת שהתלוננה בארבעה תיקים, ועוד 3,000 שקלים לנוסע שהתלונן בשלושה תיקים.

"מדובר בקנס סמלי בלבד", הבהיר השופט, "היות ומדובר במקרה ראשוני, שבו הנהגים יתכן ולא היו ערים לחובתם, לא מצאתי מקום למצות את הדין". עם זאת, הוא מזהיר כי "אם יתברר שהתופעות (אי סיוע לנכים) לא נעקרות מהשורש, לא יהיה מנוס מהטלת קנסות ראויים יותר, ואולי לא יהיה מנוס מהטלת אחריות אישית על נהגים".

הכרעת הדין בעניינה של אגד פורסמה כבר באוקטובר 2012 אולם רק בחודש פברואר האחרון דחה נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, את בקשת אגד לפסילת השופט טננבוים.

לידיעה המלאה באתר ynet - לחצו כאן

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד