האם הנכים צריכים לקבל יחס מועדף?
5/11/2010
 
 

מאת: שגיא מילנר

קראתי השבוע ידיעה מעניינת במקומון ערים - של אזור ראשל"צ, רחובות ונס ציונה.

בידיעה - המצורפת כאן בקובץ ה-pdf בתחתית העמוד (פיתחו וקראו) הועלתה סוגייה מהותית.

לפי הידיעה - הנכים ברחובות והסביבה מתלוננים על כך שהם צריכים לשלם עבור כניסה לחניון של קניון רחובות ומבקשים לקבל פטור מהתשלום כפי שנהוג במקומות אחרים.

חשוב לציין - שהחניון בקניון רחובות מכיל חניות נכים לפי התקן ולפי החוק - הנמצאות ממש בכניסות לקניון. רק שהכניסה לחניון עצמו - עבור כולם כולל הנכים - עולה כסף.

וגם התשלום הנ"ל - הוא רק החל מהשעה השלישית (השעתיים הראשונות של החניה הן חינם).

ובכל זאת - מצוטט בכתבה אדם בשם מוטי, אב לילד נכה על כיסא גלגלים, שסיפר בין השאר: "ביום חמישי שעבר הגעתי לקניון ברחובות, והופתעתי לשמוע מהסדרנים שאני חייב בתשלום. הראיתי להם את תו החנייה שברשותי, שמראה שהרכב מיועד להובלה של נכה על כיסא גלגלים. הם בדקו ואחרי דקה השיבו שאין מה לעשות. אני לא מבין מדוע גובים מאיתנו תשלום. במקומות רבים בארץ אנחנו לא משלמים ומתחשבים בנו בגלל המגבלה הפיזית. אני חושב שזו חוצפה מצד הנהלת הקניון שנוהגים כך כלפינו".

מהנהלת הקניון נמסר בתגובה, בין השאר: "הקניון מעמיד לרשות ציבור הנכים בחניון חניות מיוחדות השמורות להם ומקפיד שחניות אלו יישמרו אך ורק לציבור זה. בנוסף הקניון נמצא בתהליך של הרחבה ושיפוץ ויפעל במתן שירותים נוספים למען ציבור זה. לגבי עניין התשלום, כאמור השעתיים הראשונות בחניון הן ללא תשלום ועבור השעה השלישית נגבה סכום סמלי של חמישה שקלים, כפי שנהוג בקניונים רבים אחרים. צר להנהלת הקניון על אי הנוחות שנגרמה לאותו מבקר ולא היתה שום כוונה לגרום לו לתחושה זו".

ואני אומר - אני לא בטוח שאני לגמרי מבין את טענות הנכים בעניין הזה.

הקניון נגיש. גם החניון שלו המשופע בחניות נכים נגישות לפי החוק - כשהנהלת הקניון מקפידה שהן יישמרו פנויות למען ציבור הנכים המבקרים בו. מדוע אם כן - מעבר לכך - הנכים זכאים ליחס מועדף?

מדוע אדם נכה זכאי לפטור מהתשלום על החנייה כשאדם שאינו נכה חייב לשלם? אני בעד נגישות ובעד רגישות - אבל גם בעד שוויון. ושוויון חברים - פועל לשני הכיוונים.


אם ציבור הנכים דורש שיכירו בו כשווה בין שווים - מדוע הוא דורש כאן ויתורים והקלות יוצאות דופן? לפי ההגיון הזה - הרי שגם בקניון עצמו נניח, צריכים הנכים להיות זכאים להנחות של למשל חצי מחיר בכל החנויות, או לכניסה חינם לקולנוע בקניון. אפילו שהוא כבר נגיש ממילא.

אני חושב שזו עזות מצח. כפי שאני נגד כל אפליה או חוסר נגישות במקומות שחייבים להיות נגישים, וכפי שאני תומך בחירוף נפש באכיפת הנושא של עברייני חניות נכים ושמירה על זכויות הנכים באשר הן - אני גם בעד הגינות ושוויון לכולם. לא יותר ולא פחות.

מה אתם אומרים? תרגישו חופשי להגיב בתגובות כאן למטה - יותר מאשמח לקרוא אותן.

הדפסהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד