נגישות אל בית קסלר בקרית חיים

1/01/2012
 
 
הגדל

תקציר

 

בית קסלר הוא מעון לאנשים בוגרים עם נכות קשה (צמוד למרכז הספורט של איל"ן). המבנה עצמו נגיש ויפה, אך הדרך ממנו אל הכביש הראשי ולמרכז המסחרי הסמוך מאד לא נגישה לכיסאות גלגלים. יש סכנות בטיחותיות וצריך לקוות שלא מחכים לתאונה כדי לפתור את הבעיות...

 

תיאור הבעיה ופירוט כרונולוגי

 

חלק גדול מהדיירים משתמשים בכיסא גלגלים ממונע שמאפשר להם להגיע ללא רכב למרכז המסחרי "ביג" בצומת קרית אתא. הדרך מבית קסלר ל"ביג" רצופה מכשולי נגישות שמאלצים את המשתמשים בכיסא גלגלים לנוע על הכביש. יש גם צורך לחצות את כביש חיפה-עכו (כביש 4, "ההסתדרות"). זה מסובך במיוחד בעת כתיבת שורות אלה, כאשר מתבצעות העבודות על מערכת הסעת ההמונים ("מטרונית") ושיפוצים סביב משטרת זבולון.

נעמה, המתנדבת שלנו, הכינה הצעה להנגשת הדרך וצילמה תמונות להמחשת הבעיה. חלק מהתמונות להלן הן מהמצלמה שלה.

בתמונה להלן אפשר לראות את הכניסה למגרש החניה של בית קסלר. אין הנמכות מדרכה ומעברים נוחים, מי שלא רוצה לעשות את כל הדרך במגרש חניה ועל כביש צריך לבצע עיקוף גדול.

בית קסלר

בהמשך נראה את תחילת המסלול מהיציאה ממגרש החניה של בית קסלר. המשתמש בכיסא גלגלים ממונע שמופיע בתמונה משתחל בין רכב חונה (בניגוד לחוק, וכמעט תמיד חונים כך בשעות הפעילות) לבין רכב הסעה (בתנועה משמאל). יש מדרכה בצד ימין בלבד, אך לא ניתן לעלות עליה עם כיסא גלגלים בקטע הזה.

בית קסלר

בתמונה הבאה נראה את המשך המדרכה המוזנחת והצרה, עם מדרגה מסוכנת למגרש מימין (בעיקר בהמשך) ולכביש משמאל.

בית קסלר

התמונה הבאה מציגה קטע מהמשך המדרכה, צמוד לגדר של משטרת זבולון. בלילה יש תאורה סבירה על הכביש, אך לא על המדרכה.

 בית קסלר

במפגש עם רחוב בן-צבי יש הנמכת מדרכה, אך ברור שהיא לא תקנית כי סללו אותה לטובת עגלות אשפה... בהמשך רואים עמוד חשמל שמשאיר מעבר צר מאד לכיסאות גלגלים ממונעים ולקלנועיות.

בית קסלר

ועוד דוגמא להנמכות מדרכה לא תקניות:

בית קסלר

 

סביב משטרת זבולון (בן-צבי פינת ההסתדרות) מתבצעים שיפוצים ואנחנו מבקשים לוודא שיהיה מעבר בטוח גם במהלך השיפוץ וגם בסופו. לצורך זה אנחנו בקשר עם סגנית ראש העיר והמהנדסת. 

 


ב- 15.6.2010 התקיימה פגישה (כולל סיור) בבית קסלר בהשתתפות הנהלת בית קסלר ובעלי תפקידים בעירייה וב"נגישות ישראל". בעקבות הפגישה יצא סיכום מטעם אדריכלית הנוף של העירייה שמאשר את טענותינו ומבטיח מספר תיקונים ושיפורים. עיקרי הסיכום מובאים להלן:

בית קסלר והמטרונית

ב- 15.7.2010 כיבדה ועדת גיל"ן (גישה לנכים בעיריית חיפה) את בית קסלר בקיום הישיבה בתחומו בפעם הראשונה (כל הישיבות התקיימו עד אז בבניין העירייה). בישיבה דווח שחוות דעת של מהנדסי העירייה שביקרו במקום תועבר למינהל התפעול כולל המלצה לטפל בנושא בעדיפות גבוהה.

ב- 26.12.2010 נשלח מכתב מ"פניות הציבור" בעיריית חיפה למנהלת "נגישות ישראל" בצפון, לפיו "הוכנה תוכנית מפורטת להנגשת המדרכות באזור בית קסלר והוגשה בקשה לתקציב לפרוייקט זה, אשר תיבדק במסגרת תוכנית העבודה לשנת 2011... בכפוף לסדרי עדיפות עירוניים... התאורה תוקנה". אנחנו מקווים שלא ממתינים לתאונה (ח"ו) כדי לקדם את הפרויקט בסדר העדיפויות של העירייה.

 

ביולי 2011 המתנדבת שלנו מדווחת:

"בצד הדרומי של רח' בן צבי בצמוד לכניסה לתחנת זבולון נסללה מדרכה חדשה בצורה לא תקינה; למדרכה יש שיפוע לכיוון הכביש שיכול לגרום לכך שמשתמשים בכיסא גלגלים יפלו לכביש.

כבר ב-15.6.10 הובטח לנו שהדבר יתוקן ומעל לשנה לאחר מכן הדבר עוד לא קרה".
 
בספטמבר 2011 מגיע דיווח מהשטח על התחלת סלילה של קיצור-דרך מבית-קסלר דרך מגרש ריק לרחוב בן-צבי. זה פתרון טוב למי שרוצה להגיע מבית קסלר למרכז המסחרי הקטן ברחוב בן-צבי, אך לא ל"ביג" ולצומת קרית אתא באופן כללי. השביל הושלם בתחילת 2012, אך יש עוד מה לשפר בדרכי הגישה.

 

מידע נוסף וקישורים

 
דרג את הכתבהדירוג כתבה נגישות אל בית קסלר בקרית חיים: 5 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
1 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד